Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
2024 LIEPOS 1 D. | ALFA
Su atomu susijusi išdavystė, dėl kurios sutuoktiniams buvo įvykdyta mirties bausmė, apauga naujais spėliojimais

1953 m. birželio 19 d. Sing Sing kalėjime valandos skirtumu sutuoktiniams Juliui ir Ethel Rosenbergams, apkaltintiems atominės bombos brėžinių perdavimu SSRS, buvo įvykdyta mirties bausmė.

1951 m. balandį jie buvo pripažinti kaltais dėl šnipinėjimo Sovietų Sąjungai, už JAV atominių paslapčių perdavimą rusams. Daugelis žinomų mokslininkų, rašytojų, menininkų, Prancūzijos prezidentas Charles'is de Gaulle ir popiežius Pijus XII prašė panaikinti mirties bausmę Rosenbergams, tačiau JAV prezidentas Dwightas Eisenhoweris laikėsi savo. Prieš egzekuciją sutuoktiniai turėjo pasirinkimą: pripažinti savo kaltę ir jiems būtų atleista – arba mirti.

Tai, kad J. ir E. Rosenbergai tikrai dirbo sovietų žvalgybai, nekyla jokių abejonių. Ir jie tai darė ne dėl pinigų, o dėl ideologinių priežasčių. Sovietų propaganda teigė, kad Rosenbergams mirties bausmė buvo įvykdyta ne dėl to, kad jie šnipinėjo SSRS, o dėl jų komunistinių pažiūrų. Maskva, anot jų, Amerikoje nevykdė jokios žvalgybos veiklos. Tai, žinoma, nebuvo tiesa. Prisiekusieji neabejojo, kad Rosenbergai iš tikrųjų išdavė savo šalį ir padarė didžiulę žalą JAV kariuomenei. Tačiau neseniai išslaptinti dokumentai iš Rusijos ir Amerikos pusių verčia abejoti, ar Rosenbergai buvo tiesiogiai susiję su Manhatano projekto dokumentų vagyste.

Lemtinga pažintis

Rosenbergai gimė Niujorke: Ethel – 1915 m. rugsėjo 28 d., Julius – 1918 m. gegužės 12 d. Yra keletas versijų, kada ir kur jie susitiko. Pasak vienos jų, jiedu pažinojo vienas kitą nuo vaikystės, abu kilę iš žydų šeimų, kurie prieš revoliuciją persikėlė į Ameriką iš Rusijos imperijos. Tad visai gali būti, kad būsimų sutuoktinių tėvai buvo šeimos draugai.

Pagal kitą versiją J. Rosenbergas, būdamas Masačusetso universiteto studentu, lankė marksistinį būrelį, kur susipažino su trejais metais už jį vyresne profesinių sąjungų aktyviste Ethel Greenglass. Tačiau tai nesutrukdė jauniems žmonėms įsimylėti vienam kitą. Be to, abu laikėsi tų pačių politinių pažiūrų. 1939 m., kai jaunuoliui buvo 21 metai, o jo nuotakai – 24 metai, jie susituokė. Santuokoje jie turėjo du sūnus.

Praėjus dviem su puse mėnesio po vestuvių, prasidėjo Antrasis pasaulinis karas. Ir nors JAV į jį įstojo tik 1941 m. gruodį, šalyje buvo paskelbta mobilizacija. Julius buvo pašauktas į kariuomenę, kur tarnavo ryšių inžinieriumi. Jo karinis dalinys buvo dislokuotas Niujorke, todėl galima teigti, kad Julius tiesiog pakeitė civilinį kostiumą į karininko uniformą.

Yra keletas versijų, kada tiksliai sutuoktinius užverbavo sovietų žvalgyba. Amerikiečių mokslininkai manė, kad tai įvyko Antrojo pasaulinio karo metais. Bet Pavelas Sudoplatovas (NKVD generolas leitenantas, XX a. trečiajame ir ketvirtajame dešimtmetyje vadovavęs NKVD Specialiųjų operacijų direktoratui, Leono Trockio nužudymo organizatorius) savo knygoje „Specialiosios operacijos. Lubianka ir Kremlius. 1930–1950“ teigia, kad Rosenbergai buvo užverbuoti daug anksčiau:

„Su Semenovu (Semionas Semenovas, tikrasis vardas Samuelis Taubmanas, pseudonimas „Tvenas“, vienas iš sovietinės mokslinės ir techninės žvalgybos įkūrėjų) kurį laiką ryšį palaikė sutuoktiniai Julius ir Ethel Rosenbergai, kuriuos bendradarbiauti su mūsų žvalgyba užverbavo Hovakimyanas ( Gayk Hovakimyanas, nuo 1934 m. – rezidento pavaduotojas, o nuo 1938 iki 1941 m. – Sovietų Sąjungos rezidencijos Niujorke vadovas) dar 30-aisiais. Rosenbergų mokslinė ir techninė informacija nebuvo labai svarbi: jie ir jų artimieji buvo toli nuo pagrindinių operacijų.“

P. Sudoplatovo minimi giminaičiai buvo Ethel brolis Davidas Greenglassas ir jo žmona Ruth. Davidas karo metu buvo seržantas ir Los Alamos branduolinio centro mechanikas. Būtent Davidas vėliau suvaidins svarbų vaidmenį sesers ir jos vyro likime.

Sovietų Sąjunga – kaip pažadėtoji žemė

Amerikiečiai tikėjo, kad Julius susisiekė su sovietų žvalgybos rezidentu Aleksandru Feklisovu 1943 m. pradžioje Niujorke. Kaip ir daugelis kitų „iniciatorių“ (taip žvalgyba vadina tuos, kurie savo iniciatyva siūlo savo paslaugas užsienio žvalgybai), J. Rosenbergas džiaugėsi Raudonosios armijos sėkme kare prieš nacistinę Vokietiją ir nusprendė padėti šaliai, kuri, jo akimis, atrodė kaip pažadėtoji žemė. Rosenbergai nežinojo arba nenorėjo žinoti apie Gulagą ir represijas, specialiųjų tarnybų siautėjimus, Holodomorą ir kitus socialistine valstybe save vadinančios šalies sukeltus padarinius. Jų manymu, sėkmė kare su nacistine Vokietija tik patvirtino, kad komunistinė ideologija šiuo metu yra pažangiausia.

Amerikiečiai buvo teisūs, kad būtent 1943 m. „agentas Semionovas“ (jis kaip tik ruošėsi išvykti iš JAV, sužinojęs, kad yra sekamas) perleido Rosenbergus naujajam rezidento pavaduotojui Aleksandrui Feklisovui. Būtent pastarasis iki Rudolfo Abelio (tikrasis vardas Williamas Fisheris) suėmimo JAV 1957 m. buvo laikomas pagrindiniu sovietų žvalgybos „atominio projekto“ kuratoriumi.

1945 m. J. Rosenbergas buvo demobilizuotas iš kariuomenės. Tiesą sakant, jis buvo karininkas, ir tokie žmonės buvo demobilizuojami antroje vietoje, tačiau dar anksčiau buvo pastebėti Rosenbergo ryšiai su JAV komunistų partija. Nors „raganų medžioklė“ tuo metu dar nebuvo prasidėjusi, kariuomenė jau bandė atsikratyti komunistų.

Atsistatydinęs J. Rosenbergas atidarė savo nedidelę įmonę, teikiančią telefono įrangos montavimo paslaugas. Vėliau FTB teigs, kad ši įmonė tebuvo priedanga, o Rosenbergai gavo pinigų iš sovietų žvalgybos. Bet egzistuoja ir kita nuomonė: nors Rosenbergai dirbo sovietų žvalgybai, jie tai darė nesavanaudiškai.

Apraizgė šnipų tinklas

Savo knygoje „SSRS užsienio žvalgyba“ Klimas Degteriovas ir Aleksandras Kolpakidi rašė:

„Julius Rosenbergas („Liberalas“, „Antena“) vadovavo agentų tinklui (grupei) „Savanoriai“. Jame buvo mažiausiai aštuoniolika žmonių. Dauguma šių žmonių buvo inžinieriai iš Amerikos įmonių, dirbusių JAV kariniame-pramoniniame komplekse. Tarp jų perduotų medžiagų buvo duomenys apie Amerikos atominį projektą. Jų veiklos detalės iki šiol lieka paslaptimi. Šiuo metu žinoma tik tai, kad „Savanorių“ grupės narys Alfredas Saranas dirbo Kornelio universiteto branduolinės fizikos laboratorijoje ir perdavė informaciją apie ciklotrono statybą.

Visas J. Rosenbergo perteiktos informacijos sąrašas ir toliau lieka paslaptyje. Tik žinoma, kad pats „liberalas“ 1944 m. gruodį gavo ir perdavė sovietų žvalgybos pareigūnui A. Feklisovui (vienam iš šešių sovietų žvalgybos pareigūnų, kuriems už indėlį sprendžiant „atominę problemą“ buvo suteiktas Rusijos didvyrio vardas) išsamią dokumentaciją ir gatavo radijo degiklio pavyzdį. Šį produktą ypač gerai įvertino mūsų ekspertai. Jų prašymu buvo priimtas SSRS Ministrų Tarybos nutarimas dėl specialaus projektavimo biuro, skirto tolimesniam įrenginio sukūrimo vystymui ir skubaus jo gamybos starto. Tuo tarpu, pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, Amerikos spauda rašė, kad karo metu sukurti radijo degikliai pagal svarbą nusileido tik atominei bombai, o jų sukūrimui išleista per milijardą dolerių.

Ir tai tik vienas epizodas. Juk vien tik su A. Feklisovu J. Rosenbergas susitiko apie 40 ar 50 kartų, neskaičiuojant pasimatymų su kitais vidaus žvalgybos pareigūnais: Anatolijumi Jatskovu, sutuoktiniais Cohenais (operatyviniai pseudonimai „Leslie“ ir „Louis“) ir žvalgybos pareigūnu Williamu Fisheriu (operatyvinis pseudonimas „ Ženklas“). Į kiekvieną susitikimą su sovietinės žvalgybos darbuotoju ar kurjeriu jis ateidavo ne tuščiomis. Iš kur tada jis kaskart gaudavo naujų slaptų dokumentų? Iš savo draugų komunistų ir tų, kurie norėjo paremti Sovietų Sąjungą kovoje su Vokietija. Dauguma šių žmonių net nepasirašė raštelio apie bendradarbiavimą su sovietų žvalgyba, o galbūt jų pavardės net nepasirodė operatyviniame rezidentūros susirašinėjime su Centru.“

Tiesą sakant, knygos autoriai pripažįsta, kad Rosenbergai iš tiesų buvo vertingi agentai. Ir jie kažkaip prisilietė prie „branduolinio projekto“, bet nebuvo pagrindiniai jo dalyviai.

1950 m. vasarį JAV ginkluotųjų pajėgų saugumo agentūra iššifravo dalį pranešimų, kurie buvo išsiųsti iš JAV teritorijos į Maskvą (projektas „Venona“). Taip buvo identifikuotas vienas iš tų, kurie dirbo Manhatano projekte ir perdavė atomines paslaptis sovietų žvalgybai – vokiečių fizikas Klausas Fuksas (Didžioji Britanija atsisakė jį perduoti JAV, o tai, matyt, išgelbėjo jį nuo mirties bausmės; Anglijoje nuteistas 15 metų kalėti, 1959 m. už gerą elgesį buvo paleistas ir išvyko į VDR, kur 1988 m. mirė).

Per MI5 (Britanijos kontržvalgybos) apklausą K. Fuksas įvardijo savo ryšininką – Harry Goldą. Pastebėtina, kad sovietų žvalgyba, pasak P. Sudoplatovo, dėl saugumo priemonių pažeidimų 1946 m. su juo nutraukė santykius. Tačiau 1945 m. H. Goldas susitikinėjo su Davidu Greenglassu, nors neturėjo to daryti.

„1945 m. vasarą, pirmojo atominės bombos bandymo išvakarėse, D. Greenglassas (slapyvardis „Kalibras“) parengė trumpą pranešimą Maskvai apie kontrolės punktų veikimo režimą. Kurjeris negalėjo atvykti jo pasiimti, todėl sovietų gyventojas Kvasnikovas, gavęs Centro sutikimą, nurodė H. Goldui (slapyvardis „Raymond“) paimti D. Greenglasso pranešimą. Taip buvo pažeista pagrindinė žvalgybos taisyklė – jokiu būdu vienos žvalgybos grupės agentas ar kurjeris neturi gauti kontakto ir prieigos prie kito su juo nesusijusio žvalgybos tinklo. Dėl to paaiškėjo, kad po arešto H. Goldas nurodė D. Greenglassą, o šis –Rosenbergus“ (Pavelas Sudoplatovas. „Specialiosios operacijos. Lubianka ir Kremlius 1930–1950“).

„Mes nekalti“

J. Rosenbergas buvo suimtas savo namuose 1950 m. liepos 17 d., o E. Rosenberg – 1950 m. rugpjūčio 11 d. teismo salėje po to, kai ji atsisakė atsakyti į didžiosios prisiekusiųjų komisijos klausimus. Savo kaltės dėl šnipinėjimo jie nepripažino. Ne viskas buvo gerai su jų kaltės įrodymais: Didžioji Britanija neišdavė K. Fukso, o amerikiečiai negalėjo išslaptinti „Venonos“ projekto. Be to, Amerikos spaudoje prasidėjo ištisa kampanija, kaltinanti JAV valdžios institucijas šio proceso politizavimu.

„Rosenbergo byla tapo vienu iš galingų sovietinės ir komunistinės propagandos bei Pasaulio taikos tarybos veiklos veiksnių, sukurtų su mūsų aktyvia parama 40-ųjų pabaigoje...“ – rašė P. Sudoplatovas savo knygoje „Specialios operacijos. Lubianka ir Kremlius. 1930–1950“.

Valdžia turėjo kažkaip reabilituotis prieš savo piliečius: paaiškinti, kaip rusai įsigijo atominę bombą ne šeštojo dešimtmečio pabaigoje, kaip teigė dauguma to meto Amerikos politikų, o jau 40-ųjų pabaigoje. Ir jie nusprendė surengti „Rosenbergo bylos“ parodomąjį teismą.

„Manau, kad jūsų nusikaltimas yra baisesnis už žmogžudystę, – 1951 m. balandžio 5 d., prieš paskirdamas jiems mirties bausmę, porai sakė federalinis teisėjas Irvingas Kaufmanas. – Manau, kad tai, ką jūs padarėte, jog prieš kelerius metus įteikėte rusams į rankas atominę bombą, sukurtą pagal geriausių mūsų mokslininkų darbą, o tai, mano požiūriu, lėmė komunistinę agresiją Korėjoje. Savo išdavyste pakeitėte visą istorijos eigą ne mūsų šalies naudai.“

Apšmeižė seserį

Kadangi pora į kontaktą nėjo, FTB nusprendė daryti spaudimą D. Greenglassui: jo žmona buvo suimta, du maži vaikai galėjo patekti į prieglaudą. Norėdamas to išvengti, Davidas sudarė sandorį ir apšmeižė savo seserį.

1951 m. teisme jis sakė, kad jo sesuo išspausdino užrašus su JAV branduolinėmis paslaptimis, kurios vėliau buvo perduotos sovietų žvalgybos tarnybai. Užrašai buvo spausdinami nešiojama „Remington“ rašomąja mašinėle. Praėjus 50 metų D. Greenglassas prisipažino, kad teisme davė melagingus parodymus:

„Jei atvirai, aš nežinau, kas juos atspausdino, ir iki šiol negaliu prisiminti, kad tai būtų nutikę. Iš viso apie tai neturiu jokių prisiminimų. Daviau melagingus parodymus, kad apsaugočiau save ir savo žmoną Ruth. Prokuratūra to reikalavo. Aš nepaaukojau žmonos ir vaikų dėl sesers.“

Tame pačiame interviu D. Greenglassas pareiškė, kad nesitikėjo, kad Ethel bus nuteista mirties bausme. Tačiau jis sakė nesigailintis ir ramiai miegantis.

Mirties nuosprendžiui turėjo pritarti JAV prezidentas, tačiau Harry Trumanas to nepadarė. „Rosenbergo byla“ sulaukė ypatingo visuomenės dėmesio, politikai, mokslininkai, rašytojai ir visuomenės veikėjai prašė jiems atleisti. Tačiau H. Trumanas nepasirašė ir malonės prašymo. Jis tiesiog laukė, kol į Baltuosius rūmus ateis naujas prezidentas ir nusiplovė rankas. Jį pakeitęs Dwightas Eisenhoweris nedvejojo:

„Nusikaltimas, dėl kurio Rosenbergai buvo pripažinti kaltais, yra daug baisesnis nei kito piliečio nužudymas. Tai piktybiška visos tautos išdavystė, dėl kurios galėjo žūti daugybė nekaltų piliečių.“

Prieš mirtį paminėjo vestuvių metines ir parašė laišką sūnums

Nepaisydama mirties nuosprendžio, pora vis tiek tikėjo, kad gali būti išteisinti. Paskutiniame laiške žmonai J. Rosenbergas rašė:

„Mano brangioji! Ašaros kaupiasi mano akyse, kai bandau išlieti savo jausmus popieriuje. Galiu tik pasakyti, kad gyvenimas turėjo prasmę, nes tu buvai šalia manęs. Visas šios groteskiškos politinės inscenizacijos purvas, melo krūva ir šmeižtai mūsų ne tik nepalaužė, bet, priešingai, įskiepijo ryžtą tvirtai laikytis, kol būsime visiškai išteisinti. Aš tave švelniai apkabinu ir myliu.“

Egzekucija turėjo įvykti 1953 m. birželio 18 d., tačiau poros advokatams pavyko pasiekti, kad ji vienai dienai būtų atidėta. Šią dieną pora šventė savo 14-ąsias vestuvių metines, kurias jiems buvo leista praleisti kartu. Jie netgi sugebėjo parašyti laišką savo sūnums:

„Jūsų gyvenimas išmokys jus, kad gėris negali klestėti tarp blogio; kad laisvė ir viskas, kas daro gyvenimą tikrai vertingą, kartais kainuoja labai brangiai. Žinokite, kad mes giliai suprantame ir ramiai priimame tai, kad civilizacija dar nepasiekė savo raidos taško, kai nereikės aukoti gyvybės vardan gyvybės, ir esame tvirtai įsitikinę, kad kiti tęs mūsų darbus.

Norėtume patirti neįtikėtiną džiaugsmą ir malonumą gyventi su jumis. Jūsų tėvelis, kuris yra su manimi šiomis paskutinėmis valandomis, siunčia savo širdį ir visą jame esančią meilę savo brangiausiems berniukams. Visada atminkite, kad buvome nekalti ir negalėjome nusižengti savo sąžinei.“

Pirmasis į elektros kėdę atsisėdo J. Rosenbergas. Jau sujungus elektrodus, prokuroras pateikė paskutinį klausimą: „Ar esate pasirengęs prisipažinti ir įvardyti savo bendrininkus? Tokiu atveju galima malonė.“ Į tai J. Rosenbergas atsakė: „Įsitikinimai neparduodami.“ Tas pats klausimas buvo užduotas Ethel. „Neturiu jokių vardų. Nesu kalta dėl nusikaltimo, kuriuo esu kaltinama. Aš pasiruošusi mirti“, – atsakė ji.

E. Rosenberg buvo pasodinta į elektros kėdę. Ji buvo liesa ir maža, o elektrodai trumpi. Pirmas srovės pliūpsnis jos nenužudė: širdis toliau plakė. Tik antrą kartą įjungęs jungiklį kalėjimo gydytojas patvirtino mirtį.

2001 m., kai D. Greenglassas prisipažino davęs melagingus parodymus, Rosenbergų sūnūs Michaelas ir Robertas pradėjo savo tėvų reabilitacijos kampaniją. 2016 m. jie išsiuntė laišką JAV prezidentui Barackui Obamai, prašydami jo reabilituoti jų motiną Ethel. Į laišką vis dar neatsakyta.