Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
2024 GEGUŽĖS 31 D. | Nekrologas.lt
SSRS vagių karalienė: pogrindžio kazino ir draugystė su „deimantinėmis“ Kremliaus damomis

Kas buvo pagrindinis SSRS nusikaltimų bosas ir kodėl „bendraminčiai“ vis dar traukia prie jos kapo?

Praėjusio amžiaus septintuoju ir aštuntuoju dešimtmečiais Kalina Nikiforova buvo vadinama SSRS vagių pasaulio karaliene. Nepaisant gandų, ji nebuvo karūnuota „įteisinta vagimi“. Tačiau jos klausė tokie garsūs „įteisintieji“ kaip Mongolas, Japončikas, Died Chasanas, Rafas Svo, Profesorius Rubikas ir kiti.

Ji tvarkė reikalus su TSKP CK narių ir SSRS ministrų žmonomis bei dukromis ir vienu skambučiu galėjo ištraukti iš teismo salės ar kalėjimo (arba įkalinti).

Ji mirė 1988 m., būdama vos 44 metų, bet „įteisintų vagių“ šalininkai vis dar traukia prie jos kapo Jerevane. Manoma, kad net po mirties ji gali apdovanoti vagis sėkme. Kas buvo toji moteris iš tikrųjų, kuriai gegužę būtų sukakę 80 metų?

Vargšės mergaitės mitas

Oficialiai manoma, kad „SSRS nusikalstamo pasaulio karalienė“ Kalina Nikiforova gimė 1945 m. liepos 15 d. Baku. Bent taip teigiama vienintelėje baudžiamojoje byloje, kuri buvo iškelta „visų vagių motinai“.

Tačiau pati Kalia, kaip ją vadino artimiausi, savo gimtadienį šventė gegužės 16 d. ir visada juokėsi, „susimažinusi savo metelius“. Jos gyvenimą gaubė paslaptys ir gandai, kuriuos ji pati dažnai skleisdavo.

Kalią pažinojusio ir su ja artimus santykius palaikančio asmens teigimu, šiemet jai būtų sukakę 80 metų. Ir, jo nuomone, jei jos gyvenimo nebūtų nutraukusi liga, ji būtų galėjusi tapti autoritetingiausia XX a. moterimi.

„Kalią pažinojau vaikystėje, mokėmės toje pačioje Baku mokykloje, kur buvo sustiprinta anglų kalba, – leidiniui „Novaja-Europe“ pasakojo Rudolfas S. (pavardė redakcijai žinoma). – Ji buvo dvejais metais vyresnė, o tai paauglystės metais buvo bedugnė, bet mes gyvenome gretimuose namuose, dažnai kartu eidavome į mokyklą ir taip susidraugavome.

Į tokią mokyklą patekti nebuvo lengva. Mano tėvas dirbo Vneštorge (SSRS užsienio prekybos ministerija – red.), todėl buvau vienas iš „auksinių jaunuolių“. O Kalios tėvas (tuo metu jos vardas buvo Gulnara arba Geula, o visi ją vadino Guley) buvo vienas pirmųjų Sovietų Sąjungos pogrindinių „kooperatininkų“. 40-ųjų pabaigoje jis įkūrė pramoninės žvejybos tinklų, kuriais brakonieriai gaudydavo eršketus, gamybos cechą. Produktas buvo labai paklausus ir nešė įspūdingą pelną.

Taigi Kalia užaugo toli gražu ne skurdžioje žydų šeimoje, kaip ji teigė, norėdama, kad tyrėjai ir teismas jos pasigailėtų. Tada tą informaciją pasigriebė žiniasklaida, o graudi pasaka tapo kone oficialiu biografiniu faktu.

Tais laikais mergina iš neturtingos šeimos tiesiog negalėjo gauti išsilavinimo, kurį vėliau pademonstravo Kalia. Be anglų kalbos, ji galėjo bendrauti vokiškai ir jidiš kalbomis. Ji gerai išmanė meną, vertino klasikinę muziką, daug skaitė ir apskritai buvo visapusiškai išsilavinusi.“

Kaip pasakojo Rudolfas S., XX a. šeštojo dešimtmečio pradžioje Kalios tėvas pasiekė tarptautinį lygį ir sukūrė kontrabandos kanalą su Iranu. Ir tada juo susidomėjo ne policija, o KGB. Atrodė, kad areštas neišvengiamas, tačiau būsimos nusikalstamo pasaulio karalienės tėvas sugebėjo „išslysti“.

Jis prarado visą savo turtą, kuris buvo išleistas kyšiams. Tačiau ir jam pačiam pavyko išsisukti, ir šeimą išgelbėti. Iš Baku jie išvyko pasinaudodami padirbtais dokumentais.

„Tais laikais pasai dažniausiai buvo klastojami klijuojant nuotraukas ant tikrų, – aiškino „įteisintas vagis“, prisistatęs Ivano Ivanovo vardu. – Gopnikai (smulkūs vagišiai ir chuliganai – red.), kurie atiminėjo rankines ar apiplėšinėjo girtus vyrus, dažnai griebdavo dokumentus kartu su pinigais ir vertybėmis, kad paskui už porą rublių galėtų juos iškišti farmazonui (dokumentų klastotojui – red.). Jam taip pat buvo naudinga turėti porą dešimčių skirtingų „chivų“ (kalėjimo žargonu, dokumentų – red.).

Kai žmonės ateidavo pas jį dėl „štamo“ (vagių žargonu, padirbto dokumento – red.), ypač jei tai skubu, jis pasirinkdavo amžių atitinkantį „štamą“, perklijuodavo nuotrauką ir parduodavo klientui. Toks klastojimas per nuodugnią patikrą negalėjo praslysti, nes tikrasis paso savininkas paprastai kreipiasi į policiją, kad praneštų apie vagystę. Tačiau tokie patikrinimai atliekami per sulaikymą, bet jei gyveni ramiai, tai visiškai užtenka paso su užklijuota nuotrauka.

„Beriozkos“ karalienė

Būtent taip būsima nusikalstamo pasaulio legenda ir tapo Kalina, be to, gimusia ne 1944, o 1945-aisiais. Šeima persikėlė į Pamaskvę, o vos sulaukusi 18-ojo gimtadienio Kalia ištekėjo už seno tėvo draugo juvelyro ir antikvariato prekeivio. Iš vyro gavo Nikiforovos pavardę ir oficialiai pasikeitė pasą. Dabar ji turėjo dokumentą, kuris galėjo išlaikyti bet kokį patikrinimą.

Šeiminis gyvenimas truko neilgai: praėjus porai metų po vestuvių, juvelyras mirė, palikdamas jaunai našlei butą Maskvoje, padorią pinigų sumą, su kuria ji galėjo visą likusį gyvenimą neskursti, ir senovinių papuošalų kolekciją. Tačiau Kalina nenorėjo gyventi ramiai ir tyliai leisti vyro pinigus. Jos versli prigimtis reikalavo įdomaus darbo ir gyvybingo gyvenimo. Tai ji ir gavo, kai įsidarbino pardavėja „Beriozkos“ valiutinėje parduotuvėje.

„Tais laikais įsidarbinti „Beriozkoje“ prilygo dabartinio naftos kompanijos vadovo postui, – prisimena Kalinos vaikystės draugas Rudolfas S. – Net ir labai didelis kyšis negalėjo visiškai išspręsti tokio įdarbinimo klausimo. Čia reikėjo labai rimtų ryšių. Tiksliai nežinau, kieno pažįstamu Kalia pasinaudojo – tėvo ar vyro, bet jai pavyko ten patekti. Ten pamačiau ją pirmą kartą po to, kai ji dingo iš Baku. Negalima sakyti, kad Kalia džiaugėsi tokiais susitikimais iš praeities. Bet aš jai paaiškinau, kad niekam nieko apie ją nesakysiu, bet galiu būti naudingas. Tuo metu mokiausi MGIMO (Maskvos valstybinis tarptautinių santykių institutas – red.), turėjau daug draugų, kurie nuolat keliaudavo į užsienį ir norėdavo ten vykti ne su leistinais 50-čia dolerių, o su didesne suma. Apskritai ji greitai suprato, kad aš galiu jai būti naudingas, ir nuo to laiko iki pat jos mirties mūsų ryšys nenutrūko.“

Šiek tiek apšilusi „Beriozkoje“, Kalina išplėtojo energingą ir absoliučiai neteisėtą veiklą. Spekuliacijos įvežtinėmis prekėmis, sukčiavimas Vneštorgbank čekiais (sovietų piliečiai, dirbę užsienyje, grįžę namo didžiąją dalį atlyginimo gaudavo ne valiuta, o čekiais, kuriuos buvo galima įsigyti „Beriozkoje“ – red.), nelegalios operacijos valiuta. Per šešis mėnesius ją pažino visa Maskvos bohemiškoji ir spekuliantiškoji dalis. Ji nesunkiai mezgė naujus ryšius ir pažintis.

Moteris žavėjo ne grožiu, o žavesiu, gebėjimu tęsti pokalbį bet kokia tema, mandagumu, dėmesiu pašnekovui. Tačiau toks platus pažinčių ratas ją ir sužlugdė: tarp naujų draugų atsirado „informatorių“, kurie K. Nikiforovą įdavė milicijai. 1966 m. ji pirmą kartą buvo sugauta perparduodant čekius ir atsidūrė Možaisko moterų kolonijoje, tačiau ten ilgai neužsibuvusi vėl mėgavosi laisve.

„Tai, kad Kalia buvo paleista lygtinai, lėmė dvi aplinkybės, – pasakojo Rudolfas S. – Pirma, ji pasirašė dokumentą dėl bendradarbiavimo su OBXSS (Kovos su socialistinio turto vagystėmis skyrius – red.). Pati Kalia man apie tai papasakojo likus dvejiems metams iki mirties. Antra, vagių pasaulis, kuriame jai pavyko įgyti autoritetą, taip pat pasistengė.

Turtus krovė aludė

Kalia po paleidimo, žinoma, negalėjo grįžti į „Beriozką“, todėl įsidarbino Suchariovkoje esančioje aludėje. Pareigos buvo ne mažiau pelningos nei „Beriozkoje“, o protingam žmogui, kuriuo neabejotinai buvo Kalia, netgi pelningesnės.

Per vieną dieną dėl ne iki bokalo viršaus pripilto alaus tokioje vietoje buvo galima uždirbti iki 500 rublių ( sovietiniais laikais daugelis svajojo apie 100 rublių atlyginimą per mėnesį – red.). Be to, ji užsidirbdavo pragyvenimui mainais, beveik už dyką supirkdama papuošalus, organizavo kortų žaidimus. Apskritai, kaip ji pati sakė, ten uždirbdavo daugiau nei „Beriozkoje“.

Greičiausiai milicija prisidėjo prie to, kad K. Nikiforovai pavyko įsidarbinti būtent toje vietoje esančioje aludėje. Tais laikais ten veikė „Vasiljevskajos“ grupuotė, kurios specializacija buvo vagystės, plėšimai, įsilaužimai į parduotuves, išpuoliai prieš „pogrindžio kooperatininkus“ ir turto prievartavimas.

Vietovė taip pat garsėjo „vagių slėptuvėmis“, kuriose buvo galima rasti ilgus metus ieškomus nusikaltėlius. Informacija iš ten milicijos pareigūnams buvo tiesiog būtina.

Tam tikra prasme milicininkų lūkesčiai buvo pateisinti. Kalia greitai įgijo „vasilevskiečių“ pasitikėjimą, o iš agentės Julenkos (Kalios slapyvardis, kurį jai davė tuometinė milicija) gauta informacija visada buvo patikima. Tačiau tuo pačiu metu K. Nikiforova vagių pasaulyje ir toliau išliko sava.

„Nežinau, kas kaip, bet, pavyzdžiui, Japončikas („įteisintas vagis“ Viačeslavas Ivankovas) ir Čerkasas (Anatolijus Čerkasovas – karo didvyris, aštuntajame dešimtmetyje tapęs „įteisintu vagimi“, sustabdęs nusikaltėlių karus ir pakeitęs visą vagių pasaulį) puikiai žinojo, kad Kalia „beldžia“, – pasakojo „įteisintas vagis“ I. Ivanovas. – Tačiau šis „beldimas“ buvo gana specifinis.

Milicija sučiupdavo smulkius asmenis arba tuos, kurie trukdė rimtam sandoriui. T. y. iš tikrųjų Kalia naikino tuos, kuriuos jai buvo leista. Ji taip pat keliais kartais išaugino „vasiljevskiečių“ pajamas.“

Požeminiai kazino ir „deimantinės“ Kremliaus merginos

K. Nikiforovos iniciatyva „vasiljevskiečių“ valdomoje teritorijoje buvo atidaryti trys požeminiai kazino. Ne vagių landynės, kur tarpusavyje varžėsi šuleriai (apgavikai – red.), o visai padorios įstaigos. Su peteliškes pasirišusiais krupjė, žetonais, traškučiais ir nemokamais gėrimais. Viename jų net stovėjo ruletė, kurią arba nelegaliai įvežė į Sąjungą, arba pagamino kažkokie meistrai.

Vienai tokiai įstaigai buvo sujungti keli butai, kuriuose buvo atlikta visuotinė pertvarka. Visa tai pareikalavo didelių investicijų, kurių didžiąją dalį skyrė Kalia.

„Žmonės iš visos šalies vykdavo žaisti į tuos kazino, – prisimena Rudolfas S. – O ką jau bekalbėti apie bohemišką Maskvos ir Leningrado publiką. Jie ten buvo nuolatiniai lankytojai. Dažniausiai buvo žaidžiama sąžiningai ir neretai laimima. Tačiau daug dažniau klientai ten palikdavo ištisus turtus. Ten galėjai sutikti ne tik šešėlinių verslininkų, bet ir valdininkų, menininkų, partijos funkcionierių ir net užsieniečių. Žinoma, dažni kazino svečiai buvo ir „įteisinti vagys“.

Kaip prisimena I. Ivanovas, vagių pasaulio žmonės į tuos kazino eidavo ne tik pralošti grobio, bet ir nusižiūrėti potencialių jų išpuolių aukų.

Tačiau prieš apiplėšdami auką, kurią turėjo omenyje, jie visada paprašydavo Kalinos leidimo. Jos autoritetas po 1973 m. smarkiai išaugo. Ir ne tik todėl, kad nuo „Beriozkos“ laikų ji buvo susipažinusi su daugybe nusikalstamų autoritetų, bet ir dėl to, kad galėjo daryti įtaką jų likimui, nuspręsdama, ką įkalinti, o kam suteikti malonę.

Japončikas buvo suimtas 1972 m., kai Maskvos kriminalinių tyrimų skyrius sudorojo Mongolo gaują. Ivankovo / Japončiko ​​dalyvavimas gaujos reikaluose buvo įrodytas.

Tačiau supažindinant kaltinamąjį su bylos medžiaga ir perduodant ją teismui, kai kurie dokumentai, kaip teigia „įteisintas vagis“ I. Ivanovas, iš bylos dingo. Dėl to Ivankovas / Japončikas nuo daugumos jam pateiktų kaltinimų buvo išteisintas ir pačioje teismo salėje paleistas į laisvę.

Jo bendrininkai pateko į kalėjimą. Jie gavo nuo 10 iki 14 metų nelaisvės. „Įteisintas vagis“ I. Ivanovas įsitikinęs, kad patys tyrėjai aukščiausių įstaigų nurodymu prisidėjo prie Japončiko kaltės įrodymų dingimo.

„Nežinau, kaip ir kur Kalia susipažino su „Kremliaus deimantinėmis merginomis“. Taip tarp mūsų buvo vadinamos dvi užkietėjusios deimantų mylėtojos: vidaus reikalų ministro žmona Svetlana Ščelokova ir generalinio sekretoriaus dukra Galina Brežneva, – pasakojo Rudolfas S. – Bet jos abi dažnai lankydavosi pas Kaliną. 1973 m. rudenį grįžau į Sovietų Sąjungą iš komandiruotės užsienyje, nuvažiavau pas Kalią ir likau nakvoti. Anksti ryte Galina Leonidovna atėjo pas ją.

Buvau kitame kambaryje, bet girdėjau jų pokalbį. G. Brežneva sakė, kad kyla didelių problemų paleidžiant kažkokį vaikiną, neva viskas yra pernelyg rimta. O Kalia jai sako, kad jei viskas pavyks, ji padovanos „tą patį koljė“. Į tai Galina jau kitu tonu atsakė, kad padarys viską. Jos neįvardijo, apie ką tiksliai kalba, tačiau vos po keturių mėnesių Japončikas tiesiog teismo salėje buvo paleistas į laisvę.“

Anot I. Ivanovo, artimai bendravusio su abiem, tarp Ivankovo / Japončiko ​​ir Kalios Nikiforovos buvo ne tik dalykiniai, bet ir romantiški santykiai. Tačiau apie jokias afrikietiškas aistras nebuvo nė kalbos.

„Kaip dabar sakytų, jų santykiai buvo atviri, – sakė „įteisintas vagis“ I. Ivanovas. – Ivankovas turėjo kitų moterų, oficialiai buvo du kartus vedęs, nors tai galima vadinti fiktyviomis santuokomis. Kalia taip pat negyveno vienuolės gyvenimo, nors niekas jos nevadintų pasileidėle. Tačiau tarp jų buvo kažkokio anapusinio lygmens ryšys.“

Karūnuotą sūnų pakirto kulka

Pasak jo, Japončikas niekuo nepasitikėjo taip, kaip ja. Ir Kalia buvo pasirengusi pasiaukoti dėl Japončiko. Yra kalbama, kad jos sūnus Viktoras yra Ivankovo vaikas, „tačiau tai netiesa“.

„Vitia gimė 1964 m. liepos mėn. O 1963 m. rudenį Kalia dar nedirbo „Beriozkoje“, todėl dar nepažinojo Ivankovo, su kuriuo susipažino „Beriozkoje“, – kalbėjo I. Ivanovas. – Kalia mylėjo savo sūnų ir jis augo geru berniuku: rašė poeziją, gerai grojo pianinu ir kalbėjo angliškai.

Tačiau, kai Ivankovas pasirodė Kalios gyvenime, jis pradėjo rūpintis Viktoru, daug laiko jam skyrė, dovanojo brangių žaislų ir daiktų, kartais pasiimdavo jį į susitikimus su draugais. Galbūt todėl Vitia pasirinko „vagių kelią“. Ir veltui, galėjo gyventi ilgiau...“

Viktoras Nikiforovas 1987 m. buvo karūnuotas vagimi. Iki tol jis neturėjo jokių ypatingų nuopelnų vagių pasaulyje. Buvo ką tik penkerius metus praleidęs zonoje už sunkų kūno sužalojimą ir nusikalstamoje aplinkoje neturėjo jokios valdžios.

Tačiau susibūrime, kurio metu vyko karūnavimas, prieš jį nepasisakė nė vienas „įteisintas vagis“, nes karūnuodami Viktorą jie pagerbė jo motiną. Apie tai liudija ir Vitios Kalinos slapyvardis, kurį vaikinas gavo karūnavimo metu. Jam buvo vos 27 metai, kai jį pakirto žudiko kulka.

Pavojinga moteris

Buvęs MUR (Maskvos kriminalinė milicija – red.) darbuotojas Ivanas Biriukovas, ne kartą susidūręs su Kalina Nikiforova įvairiose baudžiamosiose bylose, 2022 m. vasarį Rusijos žiniasklaidai pasakojo, kad Kalina mažiausiai tris kartus išgelbėjo Ivankovą / Japončiką nuo bausmės. Be to, ji jam suorganizavo pažymas iš psichiatrijos ligoninės apie psichinę ligą, kurios padėjo išvengti suėmimo.

„Negaliu jos pavadinti gražuole, apskritai ji nesinaudojo savo moterišku žavesiu, – pasakojo I. Biriukovas. – Ji mane sužavėjo kitais dalykais – pokalbiais, pažadais. Prisimenu, man iškart pasakė: „Eime pasivaikščioti ir išgerkime kavos. Aš jums papasakosiu viską, kas jus domina.“ Petrovkos ir Strastnojaus bulvaro sankryžoje buvo kavinė – ten ji mane ir pakvietė. Aš atsisakiau: kolegos įspėjo, kad, kol gersime kavą, jos parankiniai mus fotografuos, o tada ji ims mus šantažuoti šiomis nuotraukomis.

Užbėgdamas įvykiams už akių, pasakysiu: dėl jos buvo atleistas mano kolega, unikalus specialistas. Viršininkai pamatė jo ir Kalios nuotrauką kompanijoje, ir viskas. O iki pensijos jam buvo likę vos pora mėnesių. Taigi ji buvo pavojinga moteris, oi kokia pavojinga!“

Pasak I. Biriukovo, gaujoje, kurią Japončikas subūrė po Mongolo arešto, kad apiplėšinėtų „pogrindinius kooperatininkus“, stratego ir pačių svarbiausių operacijų kūrėjos vaidmuo buvo priskirtas Kalinai Nikiforovai.

Jis priminė istoriją apie unikalios „Nikolajevo“ monetos, kurios nominali vertė 37,5 rublio, pardavimą. Jo kaina tarp kolekcionierių siekė iki 80 tūkst. dolerių. Kalia surengė susitikimą su Krasnodaro pogrindžio „verslininkais“, kurie norėjo nusipirkti monetą, tačiau sandorio metu atvyko milicija ir konfiskavo ir monetą, ir pinigus. „Milicininkų“ vaidmenį atliko Japončikas ir jo bendrai, kuriems persirengti milicijos pareigūnais tapo savotišku braižu.

„Tuo metu ji buvo ant bangos, – leidiniui pasakojo vienas iš milicijos padalinio, dalyvavusio kovoje su organizuotu nusikalstamumu, vadovų Aleksandras Komarovas. – Absoliučiai visi žinojo, kas ta Kalia. Jie žinojo, kas ji tokia ir ką reiškia su ja turėti reikalų. Ji daug ką žinojo, galėjo „sutvarkyti reikalus“ ir net išgelbėti ką nors nuo kalėjimo.“

„Kol aš atostogavau, mūsų vaikinai su narkotikais sulaikė du autoritetus – Rafiką Bagdasarjaną, pravarde Raf Svo (kai R. Bagdasarjanas 1993 m. buvo laidojamas Armėnijoje, Kalnų Karabache trims dienoms buvo sustabdyti visi karo veiksmai ir tokiam pačiam laikui atnaujintas dujų ir elektros tiekimas iš Azerbaidžano į Jerevaną, o tai byloja apie autoritetą, kurį turėjo šis žmogus – red.) ir Valerianą Kuchulorią, pravarde Peso, – prisimena I. Biriukovas. – Ateinu į darbą, o darbuotojai ir sako: „Jūsų pažįstama ponia buvo labai aktyvi! Visaip ieško būdų, kaip juos išlaisvinti.“

Surenku Nikiforovos namų numerį. Ir štai vyksta toks pokalbis su ja:

Sveika, Kalina Michailovna!

O, Ivanai Petrovičiau, malonu tave girdėti!

Kodėl jūs tokia aktyvi?

Ivanai Petrovičiau, žinai, tai ne jo kaltė (tai apie Rafiką, kuris nevartojo narkotikų).

Faktas įrodytas.

Taigi, nėra šansų?

Trys griežti vienam ir trys antrajam, straipsnis neleidžia man duoti mažiau.

Nei ji, nei aš nepaminėjome nė vieno vardo, bet supratome, apie ką kalbame.“

Vagių kasoje – vogtas iš kasyklų auksas

„Petrovičius pamiršo pasakyti, kad Rafikas Svo tuomet, 1983-iaisiais, buvo įtariamas keturiais plėšimais ir dviem vagystėmis, – aiškino „įteisintas vagis“ I. Ivanovas. – Jie iš tikrųjų pakišo jam narkotikus, nes nebuvo pakankamai įrodymų, o vienas iš ne tokių protingų Maskvos kriminalinių tyrimų departamento viršininkų manė, kad jie paspaus ir tas viską prisipažins. Todėl Rafikas buvo įkalintas tik už narkotikus.

Tačiau Rafas Svo nepamiršo, kad Kalia bandė jam padėti. 1987 m. būtent jis rekomendavo ir pritarė jos sūnaus Vitios Kalinos karūnavimui. Tačiau Kalia buvo gerbiama ne tik už tai, kad galėjo kažkaip paveikti bausmės terminą arba iš viso padėti jos išvengti.

Beveik visos operacijos, susijusios su vogto „kasyklų aukso“ pardavimu, buvo grindžiamos tuo, kas tais laikais buvo vienas pagrindinių „vagių“ pajamų šaltinių. Tuo metu dar nebuvo daugiamilijoninių bendrų fondų, iš kurių būtų galima nedelsiant gauti pagalbą.

Apleistas autoritetingas valkata (paleistas kalinys – red.) kaip „liftą“ gaudavo aukso smėlio, kurį vėliau parduodavo. Ir tai nebuvo toks paprastas reikalas – susirasti ką nors, kas iš tavęs nupirks pavogtą kasyklos auksą. Kalia tai pridengdavo, ji tiekė auksą ir juvelyrams, ir odontologams. Jie ateidavo ir iš jos be kalbų paimdavo. Taigi mums tereikėjo susisiekti su Kalia – ir ji viską sutvarkydavo. Ir tada ji pati dažnai duodavo patarimų, kur galėtų surinkti pinigų (pavogti – red.), kad žmogus po zonos atsitiestų.

Kai Japončikas 1981 m. buvo suimtas, būtent Kalia vadovavo jo gaujai. Ir ji neabejotinai jai pakluso. Iki 80-ųjų vidurio beveik visi autoritetingiausi vagys buvo jai skolingi (ne pinigų, o vadinamojo dėkingumo prasme – red.). Netgi aš, jei tą akimirką būtų kilęs toks klausimas, nedvejodamas būčiau už ją galvą guldęs. Nors aš asmeniškai jai nieko neskolingas, būtų kvaila neigti, kad ji atnešė daug naudos vagių bendruomenei.“

Planavo užgrobti lėktuvą

1986 m. K. Nikiforovai buvo diagnozuotas kraujo vėžys (leukemija). Tuo pačiu metu vagių pasaulio karalienę užklupo ir paskutinioji didžioji meilė. Jos išrinktasis buvo „įteisintas vagis“ Rubenas Sargsianas, pravarde Profesorius Rubikas. K. Nikiforova oficialiai pasirašė su juo sutartį. Devintajame dešimtmetyje kai kuriose Vakarų klinikose jau buvo atliekamos kaulų čiulpų transplantacijos, po kurių liga atslūgdavo. Kalia ir Rubenas pradėjo ieškoti galimybių patekti į užsienį.

Jau buvo paskelbta glasnost ir perestroika, geležinė uždanga šiek tiek atsivėrė ir buvo galimybė išvykti. Bet kaip išvežti į užsienį visa tai, ką pavyko prisigrobti SSRS? Juk be pinigų operaciją galėjai pamiršti: anuomet ją darė vos keli žmonės, todėl ji brangiai kainavo. Profesoriui Rubikui atrodė, kad jis rado išeitį. Jis pasiūlė pagrobti lėktuvą, dar prieš tai užkrovus brangiausiais papuošalais ir antikvariniais daiktais.

„Apie 1987-ųjų vidurį Kalia pradėjo aktyviai pirkti papuošalus su deimantais, senovines ikonas, kurios tuomet buvo labai paklausios Vakaruose, iš aukso pagamintus „Nikolajaus červoncus“, – prisimena Kalinos vaikystės draugas Rudolfas S. – O metų pabaigoje ji persikėlė į Baku pas naująjį vyrą.

Tada pagalvojau, kad ne veltui ji investuoja grynuosius, nes aiškiai nutarė išvykti į užsienį. Ir tada ji pati kreipėsi į mane, klausdama, ar galėčiau padėti išsiųsti auksą ir antikvarinius daiktus į užsienį. Pavyzdžiui, su diplomatiniu paštu, kuris nėra tikrinamas. Tada atsakiau, kad galiu pabandyti, bet iškilo pavojus, kad siuntinys gali būti atidarytas ir papuošalai pavogti. Niekada negrįžome prie šio klausimo.“

Apie galimybę išgabenti savo kapitalą į užsienį K. Nikiforova, matyt, teiravosi ne tik iš vaikystės draugo, bet ir iš kitų pažįstamų, nes po visą Maskvą pasklido gandai ir galų gale apie Profesoriaus Rubiko ir Kalios planus sužinojo KGB. Sutuoktiniai buvo atidžiai stebimi, o operaciją asmeniškai prižiūrėjo SSRS KGB pirmininkas Viktoras Čebrikovas, kuris jau planavo porą sulaikyti.

Jie planavo lėktuvą užgrobti Armėnijoje, Leninakane (dabar Giumri miestas – red.), iš kurio Rubenas buvo kilęs ir kur turėjo daugiausia draugų: „Leninakane Rubikas buvo labai gerbiamas, jam tereikėjo tarp lakūnų surasti tokius, kurie sutiktų imituoti užgrobimą ir vėliau tyrimo metu galėtų tvirtinti, kad jiems grasino. Juk patikrinti nebebus galima. Tačiau vėliau plano užgrobti lėktuvą buvo atsisakyta ir Kalia nebuvo gydoma“, – pasakojo I. Ivanovas.

1988 m. vasario 26 d. K. Nikiforovos širdis sustojo. Ji buvo palaidota Jerevane ir, kaip jau minėta, „takelis prie jos kapo nėra užžėlęs“. Rubenas Sargsianas buvo karūnuotas („įteisintas vagis“ negali oficialiai tuoktis, buvo leidžiama tik fiktyvi santuoka) ir likusį gyvenimą gyveno dirbdamas vaikų šachmatų treneriu. Jis mirė 2011 m. sausio 21 d., palaidotas gimtajame Leninakane.