Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
2024 GEGUŽĖS 17 D. | Eugenija Grižibauskienė
Pasaulį sudrebinusi žmogžudystė, arba kaip „auksinis N. Nazarbajevo berniukas“ atsidūrė už grotų

Kuandykas Bišimbajevas buvo vadinamas auksiniu buvusio Kazachstano prezidento Nursultano Nazarbajevo berniuku. Jam buvo patikėtas ūkio ministro portfelis ir prognozuojamas stulbinantis tolesnės karjeros skrydis. Tačiau viskas baigėsi brutalia žmogžudyste.

Gegužės 13 d. Kazachstano teismas nuteisė buvusį šalies ūkio ministrą K. Bišimbajevą už žmonos nužudymą kalėti 24 metus.

Istorija, kurią išgirdo visas pasaulis

2023 m. lapkritį po ginčo jo šeimai priklausančiame restorane K. Bišimbajevas mirtinai sumušė savo žmoną Saltanat Nukenovą. Jo teismas prasidėjo 2024 m. kovo pabaigoje, ir nuo tos akimirkos apie Saltanat istoriją kalbama visame pasaulyje.

Byla prieš K. Bišimbajevą sukėlė didelį visuomenės pasipiktinimą Kazachstane ir už šalies ribų, taip pat išprovokavo naują diskusiją apie būtinybę įstatymiškai apsaugoti smurto šeimoje aukas. 2024 m. balandį Kazachstano prezidentas Kasimas Džomartas Tokajevas pasirašė įstatymą, pagal kurį smurtas artimoje aplinkoje yra baudžiamas.

Saltanat Nukenovos atvejis yra vienas garsiausių ir rezonansinių smurto šeimoje atvejų ne tik Kazachstane, bet ir visame pasaulyje.

Gegužės 13 d. Kazachstane įvyko paskutinis teismo posėdis Saltanat Nukenovos byloje. Procesas truko pusantro mėnesio, kiekvienas susitikimas buvo transliuojamas „YouTube“, šios transliacijos sulaukė milijonų peržiūrų. Teisėja kartu su prisiekusiųjų komisija buvusį ministrą K. Bišimbajevą nuteisė kalėti 24 metus. Kartu su juo už nusikaltimo slėpimą kalėti 4 metus buvo nuteistas jo giminaitis Bakšytžanas Baižanovas.

„Novaya Gazeta Europe“ kalbėjosi su Saltanat Nukenovos broliu Aitbeku Amangeldy ir advokate Žanna Urazbakhova apie tai, kaip nužudytos moters šeimai, advokatams ir kazachų aktyvistams pavyko pasiekti, kad apskritai tokia byla šioje šalyje sulauktų deramo dėmesio.

Žmogžudystė

Astana, 2023 m. lapkričio 8 d. Šią dieną Vladimiras Putinas atvyko į miestą dalyvauti Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos viršūnių susitikime. Verslo centre „Talan Towers“ jis turėjo susitikti su Kazachstano prezidentu K. Dž.Tokajevu.

Kitoje gatvės pusėje nuo šio pastato yra gastrocentras, kuriame lapkričio 9 dienai V. Putino delegacija užsisakė VIP kabiną BAU restorane. Visas šis gastrocentras priklauso buvusio šalies ūkio ministro K. Bišimbajevo šeimai.

Naktį iš lapkričio 8-osios į 9-ąją pats K. Bišimbajevas aštuonias valandas kankino ir mirtinai sumušė savo žmoną Saltanat. Viskas vyko tame pačiame BAU restorane. Saltanat mirė VIP kabinoje, o kai taip nutiko, K. Bišimbajevas suko galvą, kaip pašalinti kūną. Jam labai trukdė tai, kad aplink restoraną tądien buvo ypač saugoma teritorija, nes ją rezervavo V. Putino delegacija.

K. Bišimbajevo kivirčas su žmona prasidėjo tą vakarą vykusiame Dimos Bilano koncerte Astanoje. K. Bišimbajevui patiko D. Bilanas. Koncerto metu, pasak paties eksministro, jis sutiko draugę, kuri pabučiavo jį į skruostą, o žmona ėmė pavydėti.

Dėl kivirčo Saltanat ir jos vyras anksti paliko koncertą. Vieta, kurioje D. Bilanas koncertavo, buvo netoli BAU restorano, todėl jie į restoraną nuėjo pėsčiomis, pakeliui ir toliau kivirčydamiesi.

Pora užsidarė VIP kabinoje ir užsisakė alkoholio. Vėliau K. Bišimbajevas ir jo advokatai pasinaudos šiuo faktu, mat pagal jų versiją Saltanat prisigėrė, nukrito ir atsitrenkė į sieną. Tačiau teismo medicinos ekspertizė parodė, kad alkoholio kiekis S. Nukenovos kraujyje galėjo turėti tik „nedidelį poveikį“.

Besiginčijantys sutuoktiniai nesėdėjo vietoje, nuolat judėjo po kompleksą. Lapkričio 9-osios rytą vaizdo stebėjimo kameros prie įėjimo į gastrocentro pastatą, kuriame buvo restoranas BAU, užfiksavo, kaip Saltanat stovi su pūkine striuke, o K. Bišimbajevas yra kiek toliau nuo jos. Vyras rūko cigaretę ir aktyviai gestikuliuodamas kažką aiškina žmonai. Nežinia, apie ką jie tuo metu kalbėjo, nes kameros pokalbio neįrašė. Vienu momentu K. Bišimbajevas prieina prie Saltanat ir sugriebia jos veidą.

Po vidurnakčio pačiame restorane klientų jau nebebuvo, tačiau pastate dirbo dažytojai, kurie ten atliko remonto darbus. K. Bišimbajevas ir Saltanat vėl įėjo į restoraną ir nuėjo į kitą VIP kabiną. Remiantis K. Bišimbajevo parodymais, įėjusi į kabiną, Saltanat pradėjo garsiai ant jo šaukti, o tam, kad remontininkai jos neišgirstų, jis pasiūlęs žmonai nueiti į tualetą ir ten tęsti pokalbį.

Dažytojai girdėjo ne viską, kas vyko VIP kabinoje. Tiksliau, jie girdėjo tik K. Bišimbajevo riksmus. Vienas iš jų, Danijaras Meirbekovas, net parašė restorano administratoriui apie tai, kas vyksta: „Kuandykas yra labai triukšmingas. Atrodo, VIP kabiną apvers aukštyn kojomis. Tikiuosi, kad žmona gyva. Jis surengė kaukių šou, apsivilkęs švarką ant nuogo kūno. Jis arba sumušė žmoną, arba sugadino turtą. Vos neišplėšė stiklinių įėjimo durų.“

Tualete, pasak K. Bišimbajevo, jie ir toliau barėsi. Neva dėl to, kad Saltanat nusiėmė jo dovanotus papuošalus ir sumetė unitazą. Nukenovų šeimos advokatai ir prokuratūra tvirtina, kad pats K. Bišimbajevas per prievartą nutraukė Saltanat papuošalus, priekaištaudamas jai dėl pirktų daiktų.

Vyras, anot jo paties, labai supyko dėl Saltanat elgesio ir nuėjo į barą atsigerti vandens. Grįžęs pamatė, kad Saltanat nuo jo užsidarė tualete. K. Bišimbajevas iš šalia buvusio garsiakalbio paėmė trikojį, juo išlaužė tualeto duris ir ten įėjo. Jis pats prisipažįsta, kad sudavė Saltanat „porą antausių“, o paskui tariamai pradėjo ją laikyti už diržo, neleisdamas jai nusirengti.

Taip jis apibūdino neva keistą žmonos troškimą.

„Kažkuriuo metu ji sako: „Dabar nusimausiu kelnes.“ Sugriebiau ją už diržo iš nugaros ir pasakiau: „Ką tu darai? Tu neprivalai to daryti.“ Pasirodo, kad jos veidas buvo atsuktas į klozetą, o nugara į mane, nes aš griebiau jai už kelnių iš užpakalio, nes ji norėjo jas nutempti žemyn. Ir, matyt, ji turėjo tokią mintį, nes ji man pasakė: „Dabar mesiu tau viską į veidą.“ Na, visa tai ji darė agresyviai ir keikdamasi. Kažkuriuo momentu supykau ir paleidau diržą. <…> Ji, matyt, pagalvojo, kad aš ją laikysiu ir staigiai patraukė, ir tą akimirką aš [ją] paleidau. Ir kažkaip (...) jos kelnės nusmuko, ji prarado pusiausvyrą ir pradėjo kristi link klozeto. Ji atsitrenkė į sieną <…>, pradėjo griūti. Pirma nuskriejo į sieną, kažkaip atsistūmė nuo jos ranka ir nukrito veidu į klozetą. Tai buvo tiesiog labai stiprus smūgis.

Jos veidas atšoko nuo klozeto, ji nukrito ant grindų. Buvo du smūgiai. Buvau šiek tiek nustebęs. Stebėjau, kas vyksta. Tikriausiai ji tokios būsenos gulėjo ant klozeto 10–15 sekundžių.

Ji gulėjo, kelnės jau kabėjo žemiau kelių. „Stebėjau, stovėjau ir žiūrėjau“, – balandžio 3 d. vykusiame teismo posėdyje aiškino K. Bišimbajevas.

Teismo medicinos ekspertai po Saltanat mirties diagnozavo jos nosies lūžį. Posėdyje kalbėjęs teismo medicinos ekspertas patikino, kad K. Bišimbajevo teiginiai, jog mergina tokius sužalojimus galėjo gauti nukritusi ant klozeto, yra melagingi.

„Norint susilaužyti nosį, reikia atsitrenkti į klozetą. <…> Tačiau klozetas nėra ant grindų, jis išsikiša. Ir tai nėra toks [didelis] atstumas, kad kūnas įsibėgėtų, taip atsitrenktų ir susižalotų. Tokio aukščio [iki klozeto] nepakanka, kad būtų sukurta tokia kūno kinetinė energija, kad būtų padaryta tokia rimta trauma“, – teismo posėdyje sakė teismo medicinos ekspertas.

Po dramos tualete K. Bišimbajevas ir S. Nukenova grįžo į VIP kabiną. Pakeliui Saltanat, kaip sako K. Bišimbajevas, nieko nedarė, tik nukrito ir atsitrenkė į plytelėmis išklotas grindis. Po to kameros vėl užfiksavo Saltanat prie įėjimo į pastatą. Vaizdo įraše Saltanat yra pusnuogė, ant nuogo kūno apsivilkusi tik pūkinę striukę. Visas jos veidas ištinęs ir sumuštas.

Tuo metu, pasak K. Bišimbajevo, jis nusprendė parvežti Saltanat namo, tačiau automobilis atsitrenkė į kelkraštį, todėl jie grįžo atgal į BAU. Į norimą aukštą pakilo liftu. Kai jie išlipo iš lifto, juos vėl užfiksavo kamera. Filmuotoje medžiagoje mergina svyruoja. K. Bišimbajevas ją sustabdo ir keturis kartus smogia į veidą. Mergina krenta, buvęs ministras kelis kartus jai spiria ir bando pakelti už plaukų, o paskui nusitempia į VIP kabiną.

K. Bišimbajevas teismo posėdyje neneigė, kad sumušė Saltanat, tačiau teigė, kad „tyčia nesužalojo jokio gyvybiškai svarbaus organo“.

„Sugriebiau ją už plaukų ir sudaviau keturis stiprius antausius – du iš kairės, du iš dešinės. Tą akimirką ji nukrito. Negalėjau suprasti: ar ji tai darė tyčia, ar tikrai blogai jautėsi. Kai ji nukrito, tris ar keturis kartus spyriau jai į šlaunį ir užpakalį. Aiškiai žinojau, kad joks gyvybiškai svarbus organas neturėtų... Spyriau jai keturis kartus: „Kelkis, kelkis.“ Supykau ir pradėjau kelti ją už plaukų“, – teisme sakė K. Bišimbajevas.

Teisme buvo parodytas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip prie lifto sutuoktinis muša Saltanat. Kas nutiko toliau, neaišku, nes salone nebuvo kamerų.

Anot K. Bišimbajevo, Saltanat jis daugiau nelietė. Tačiau tyrimo metu patalpoje rastas plaukų gumulas ir kruvinos užuolaidos. Vyriškis, nutempęs Saltanat į kabiną, esą nusprendė iškviesti jiems taksi, tačiau moteris atsigulė ant sofos ir „per 30–40 sekundžių užknarkė“. Apskritai žodis „knarkimas“ teisme buvo vartojamas daug kartų: tai, ką kaltinamasis ir jo gynyba pavadino „knarkimu“, teismo medicinos ekspertai įvardijo „priešmirtiniu švokštimu“.

Kai pora atsidūrė kabinoje, jau buvo ankstyvas rytas. K. Bišimbajevas sakė nusprendęs leisti žmonai „pamiegoti“. Tada jis paskambino savo giminaičiui, BAU restorano direktoriui Bakšytžanui Baižanovui, tariamai paprašydamas parvežti juos namo.

„Kol jis atvažiavo, aš buvau VIP kabinoje Nr. 1, gulėjau šalia [Saltanat]. Kai jis atvyko, ji buvo nurengta, aš nežinojau, kaip ją aprengti, kad Baižanovas nematytų jos nuogos. Paprašiau, kad atneštų dvi antklodes.

Apvyniojau ją antklode, ji vis dar laikėsi už kaklo, judino rankas. Buvo jausmas, kad jai trukdo knarkti. Ji laikėsi už kaklo, judino rankas ir valdė kūną.

Kai ją suvyniojau, paskambinau B. Baižanovui. Ant viršaus buvo dar viena antklodė, tai išėjo kaip sarafanas. Jis ištraukė jos rankas, kad galėtume ją pakelti už rankų. Ji judėjo, turėjo refleksus, laikė kaklą, dingo knarkimas, tarsi ji bustų. Nuėjome penkis ar šešis metrus iki VIP durų. Maniau, kad dabar ji įsieis, ims žingsniuoti. Ji pajudino kojas, galvojau, kad pabus, bet taip neatsitiko. „Ji atrodė kaip girtas, pavargęs žmogus, mirtinai girtas žmogus, kuris negali pabusti, tik kažką murma“, – teisme sakė K. Bišimbajevas.

Tada jie nusprendė merginą vėl paguldyti ant sofos. K. Bišimbajevas liepė B. Baižanovui uždaryti juos kabinoje iš išorės, kad jie „galėtų pamiegoti“. Lapkričio 9 d., prieš pietus, K. Bišimbajevas pabudo ir, anot jo, pastebėjo didelę mėlynę Saltanat veide. Užuot iškvietęs greitąją pagalbą, K. Bišimbajevas pasielgė kitaip. Jis paskambino būrėjai.

„Pabudau 13.30 val., ji knarkė, bandžiau ją pažadinti, bet ji nepabudo. Jau buvo aišku, kad visas kairysis jos šonas yra didelė mėlynė ir patinusi nosis. Sunerimau. <...> Paskambinau draugei aiškiaregei ir paklausiau: „Bandėme ją pažadinti, ji nepabudo, ar jai viskas gerai. Ji turi tokią mėlynę, aš nežinau, iš kur ji atsirado, ar galite pažiūrėti?“ – teisme sakė K. Bišimbajevas.

Būrėja esą sakė, kad mergina yra tiesiog pavargusi ir labai girta, miegos iki vakaro, o paskui atsipeikės. Nuo šio atsakymo K. Bišimbajevui, jo žodžiais, „palengvėjo ant širdies“. Tada jis vėl parašė būrėjai ir paprašė jos „ką nors perskaityti, kad Saltanat greičiau pasveiktų“.

...Saltanat Nukenovos brolis ir tėvai buvo teismo salėje. Visą laiką, kai K. Bišimbajevas kalbėjo apie tai, kaip jis mušė Saltanat, jie verkė.

Balandžio 22 d. vykusiame teismo posėdyje įvyko tai, kas visiškai pakeitė bylos eigą. B. Bišimbajevas netikėtai pasakė teisėjai savo telefono slaptažodį. Jo gynėjas sakė, kad kaltinamasis buvo „priverstas tai padaryti, nes neturėjo kito pasirinkimo“. Teisėja Aizhan Kulbaeva iškart posėdyje atrakino buvusio ministro telefoną ir atidarė galeriją. Visi naujausi vaizdo įrašai buvo nufilmuoti Saltanat nužudymo dieną. K. Bišimbajevas užfiksavo žmonos kankinimo akimirkas. Patys vaizdo įrašai per posėdžius nebuvo rodomi, tačiau net juos stebėjusi teisėja ranka užsidengė veidą.

Iš garso buvo aišku, kad K. Bišimbajevas mušė Saltanat, žemino ją ir reikalavo, kad ji prisipažintų apie santykius, kuriuos mergina tariamai turėjo iki santuokos.

Mušama ir kankinama moteris pirmiausia prisiekia „savo būsimais vaikais“, kad ji nebuvo vyro, apie kurį kalba K. Bišimbajevas, meilužė. Tada pasiduoda ir prisipažįsta, bet K. Bišimbajevas ir po to nesustoja. Viename iš vaizdo įrašų Saltanat rodo į K. Bišimbajevo kruvinus marškinius ir sako, kad šie marškiniai „taps įkalčiu“.

Kai vaizdo įrašas buvo parodytas Saltanat broliui Aitbekui Amangeldy, jis, šešis mėnesius kovojęs už teisingą bausmę savo sesers žudikui, apsipylė ašaromis. Tada vaizdo įrašas buvo parodytas prisiekusiesiems. Vienam iš jų nuo to, ką pamatė, pasidarė bloga, todėl teisėja paskelbė pertrauką.

K. Bišimbajevas tiesiog pamiršo vaizdo įrašus savo telefone. Kai teisėjas juos įjungė, jis buvo šokiruotas ir pradėjo pasakoti, kad kažkas jam atsiuntė šiuos vaizdo įrašus. Ir tada jis netgi pasakė, kad jie buvo nufilmuoti „kitą dieną“. Saltanat šeimos advokatė Ž. Urazbachova atkreipė į tai dėmesį.

„Kai teismas atrakino telefoną ir pradėjo žiūrėti vaizdo įrašą, K. Bišimbajevas pradėjo blaškytis po kamerą. Jis prišoko prie mikrofono ir pasakė: „Jie man tai atsiuntė per „WhatsApp“. Tai man buvo pakišta, tai yra vaizdo montažas.“ Tačiau jis pasakė ir vieną labai svarbią frazę, kurią girdėjo ne visi. Jis pasakė taip: „Jis buvo nufilmuotas kitą dieną.“ Ką tai reiškia? Tai, kad K. Bišimbajevas nuolat kūrė tokius pačius vaizdo įrašus, nes sistemingai, kaip rašoma kaltinime, jis vis kankino Saltanat“, – teismo posėdyje sakė Ž. Urazbachova.

Lapkričio 9 d. pietų metu K. Bišimbajevas parašė savo giminaičiui B. Baižanovui, prašydamas ištrinti visus vaizdo įrašus iš stebėjimo kamerų. Teismo medicinos ekspertų teigimu, tuo metu Saltanat jau galėjo būti mirusi.

B. Baižanovas ištrynė vaizdo stebėjimo kamerų įrašus, tačiau vėliau tyrimo metu pavyko juos atkurti. K. Bišimbajevas taip pat liepė B. Baižanovui paimti Saltanat telefoną ir nugabenti į tas vietas, kur ji dažniausiai eina.

Už nusikaltimo slėpimą ir nepranešimą ir pats B. Baižanovas taip pat atsidūrė teisiamųjų suole.

Kol B. Baižanovas tvarkėsi su telefonu ir fotokamera, K. Bišimbajevas apsirengė, užsisakė plovo ir šašlykų, pavalgė kabinoje šalia tikriausiai mirusios žmonos ir nuėjo susitikti su kazachų tinklaraštininke Gulnara Nasyrbekova. Susitikimas vyko tame pačiame restorane. Yra keletas versijų, kodėl šis susitikimas jam buvo reikalingas. K. Bišimbajevas, vadovavęs visam gastrocentrui, pasakojo, kad susitiko aptarti restorano reklamos reikalų. Pagal kitą versiją, apie kurią kalbėjo Saltanat artimieji, Gulnara yra labai panaši į S. Nukenovą. Planuodamas suklaidinti tyrimą, K. Bišimbajevas galėjo ją aprengti kaip savo žmoną. Remiantis trečiąja versija, kuria pasidalijo Nukenovų šeimos advokatė Ž. Urazbachova pokalbyje su „Novaya Gazeta Europe“ žurnalistais, K. Bišimbajevas bandė pasirūpinti alibi.

Tačiau yra ir ketvirtoji versija, apie kurią aktyviai rašė Kazachstano žiniasklaida. Pasak jos, Gulnara padėjo paslėpti įrodymus. Moteris buvo iškviesta į teismo posėdį, kuriame buvo perskaitytas jos susirašinėjimas su K. Bišimbajevu po jų susitikimo. Mergina rašė: „Beje, tu kvepi rožėmis.“ Šios žinutės tonas labai skyrėsi nuo likusios jų korespondencijos, todėl žmonėms, stebėjusiems teisminį procesą internete, ji itin užkliuvo. Taip atsirado versija, kad tai yra angliška idioma «come up smelling like roses», kuri reiškia „išbristi sausam iš vandens“.

Tačiau K. Bišimbajevas neišsisuko. Nors iki pat vakaro jis bandė atsikratyti nusikaltimo pėdsakų, viskam užkirto kelią valstybės saugumo tarnyba, kuri tuomet dėl prezidento K. J. ​​Tokajevo susitikimo su V. Putinu budėjo gastrocentro pastate.

Aštuntą valandą vakaro B. Baižanovas vis dėlto iškvietė greitąją medicinos pagalbą ir tai padarė nepaisydamas K. Bišimbajevo prieštaravimų. Greitoji pagalba užfiksavo, kad jiems atvykus mergina jau buvo mirusi 6–8 valandas.

Pažintis

Saltanat Nukenovos šeima yra labai gerbiama jų gimtajame mieste Pavlodare. Merginos tėvai – verslininkai. Jie turi du vaikus: Saltanat ir jos vyresnįjį brolį Aitbeką.

„Tarp manęs ir Saltos yra penkerių metų skirtumas. Aš esu vyresnis. Prisimenu tą dieną, kai ji buvo parvežta namo [iš gimdymo namų]“, – pokalbyje su „Novaya-Europa“ sakė Saltanat brolis Aitbekas Amangeldy. – Ilgainiui susidraugavome, supratome, kad vienas kitam esame artimiausi žmonės. Daugeliu atžvilgių mes klausėme vienas kito. Net juokavome, kad aš ir ji esame identiško kraujo, – pusiau iš tėčio, pusiau iš mamos. Ir jei mama ir tėtis vienas kitam svetimi [pagal kraują], tai mes – ne.“

Saltanat studijavo finansus Astanoje, o vėliau lankė kalbos kursus Jungtinėje Karalystėje. Po studijų mergina nusprendė imtis astrologijos. Pasak brolio, ji nuo vaikystės tuo domėjosi ir mokėsi rengti astrologines prognozes savo šeimai. O Saltanat šeima ją labai palaikė.

Būtent šis pomėgis 2022 m. Saltanat ir suvedė su K. Bišimbajevu. Mergina vyrų paprastai nekonsultuodavo. Ji darydavo išimtį tik tuo atveju, jei jie atvykdavo su žmonomis. K. Bišimbajevas, kuris, pamatęs Saltanat nuotrauką, norėjo su ja susitikti, pasiuntė savo draugę neva kaip sutuoktinę, kad ši užsiregistruotų konsultacijai. Iš jos jis gavo Saltanat telefono numerį.

Tada jis staiga pasirodė restorane, kuriame Saltanat turėjo darbo susitikimą. Jis tai paaiškino kaip atsitiktinumą.

„Padavėja vėliau priėjo prie Saltos ir pasakė: „Šis žmogus tavęs klausinėjo jau nuo pat ryto.“ Vadinasi, tai buvo dar vienas melas. Žmonės mano, kad stalkeriavimas vyksta tik filmuose, bet dažnai taip nutinka ir gyvenime. Tada Salta pajuokavo, kad jis yra stalkeris. Jis atvyko ir laukė jos kavinėje, ir tai jai atrodė greičiau romantiška nei pavojinga. Na, jis apkūnus berniukas, protingas, bendraujantis. Šis vaizdas nekėlė baimės.

Ji pradėjo jį vadinti Puškinu, nes jis rašė jai didžiules žinutes, ištisus eilėraščius. Parašė: „Nesmerk manęs dėl to, ką matai internete“, – pasakojo Saltanat brolis Aitbekas.

O apie K. Bišimbajevą išties daug prirašyta internete. Jis gimė teisininko šeimoje, studijavo Kazachstano vadybos akademijoje, o vėliau pagal prezidento programą mokėsi JAV prestižiniame universitete. Jau būdamas 26 metų, jis tapo pramonės ir prekybos viceministru. Tada Kazachstano žiniasklaida rašė apie jį kaip apie jauniausią ir perspektyviausią politiką, į kurį investavo pats prezidentas Narsultanas Nazarbajevas. Dėl to žmonės K. Bišimbajevą vadino „auksiniu Nazarbajevo berniuku“. K. Bišimbajevas pakilo iki šalies ūkio ministro. Tačiau 2018 m. jis buvo teisiamas už valstybės turto vagystę, nuteistas 10 metų nelaisvės, bet po metų paleistas. Buvusiam ministrui malonę suteikė pats N. Nazarbajevas, vyriausybės posėdžiuose net sakęs, kad jam „labai gaila“ K. Bišimbajevo, į kurį jis investavo tiek pinigų.

K. Bišimbajevas įtikino Saltanat ir jos šeimą, kad buvo neteisingai nuteistas. Juoba kad ir pats Saltanat tėvas buvo įkalintas dėl politiškai motyvuotos bylos. Jis 1986 m. gruodžio mėn. Astanoje dalyvavo mitinguose, todėl Saltanat šeima patikėjo, kad kažkas panašaus galėjo nutikti ir K. Bišimbajevui.

Po trumpos draugystės K. Bišimbajevas pasipiršo Saltanat. Mergina sutiko. Jie atšventė vestuves, sudarė musulmonų santuoką, tai yra nikachą. Tačiau koks iš tikrųjų yra K. Bišimbajevas, paaiškėjo beveik iškart po vestuvių. Vos po kelių mėnesių vyras žiauriai sumušė Saltanat; mergina tuomet atsiuntė broliui nuotrauką su mėlynėmis ir paprašė ją pasilikti, nes vyras tikrino jos telefoną.

„Tai buvo pirmas fizinio smurto atvejis. Su kaltinamuoju dėl to rimtai susipykome, susimušėme... Po tos dienos mes nuolat bandėme ją išgelbėti nuo šios santuokos. Iš pradžių jai tai buvo nepriimtina, nes tuo metu jie buvo susituokę tik tris mėnesius. Saltanat tikėjo, kad viskas susitvarkys. Man atrodo, kad ji save apgaudinėjo. Ji buvo pernelyg išdidi. Kadangi konsultacijose ji padėdavo kitoms moterims susidoroti su tokiomis situacijomis, tikėjo, kad tai gali padaryti ir pati. Tačiau tai truko neilgai“, – pasakojo Saltanat brolis.

Vėliau Saltanat daug kartų bandė palikti savo vyrą, jie netgi nutraukė savo musulmonišką santuoką, bet tada vėl susituokė. Kai Saltanat dar kartą bandė palikti savo vyrą, šis grasindamas nufilmavo intymų vaizdo įrašą. Neva todėl, kad ji turinti nuotraukų, kuriose ji sumušta ir po skyrybų gali jomis jį šantažuoti. Ir todėl jam taip pat reikia kažko mainais. Tą jis ir padarė. Tai tapo žinoma iš Saltanat susirašinėjimo su drauge, kuriai ji skundėsi dėl K. Bišimbajevo šantažo. Teismo posėdžio metu vyras neneigė, kad savo telefone turėjo intymių, prieš Saltanat valią filmuotų vaizdo įrašų.

Saltanat įstatymas

Saltanat byla sulaukė didelio atgarsio tiek pačiame Kazachstane, tiek apskritai NVS šalyse.

Kalbėdama su leidiniu „Novaja gazeta Europa“ kazachų žmogaus teisių aktyvistė Dinara Smailova sakė, kad šiame procese įvyko „senojo“ ir „naujojo“ Kazachstano konfrontacija. K. Bišimbajevas – nebaudžiamas ir korupcinis senojo N. Nazarbajevo Kazachstano įkūnijimas – neišvengė bausmės, nes K. Dž. Tokajevas ir jo administracija norėjo pademonstruoti, kad laikai pasikeitė.

Kita vertus, Saltanat šeima padarė daug, kad dukra neliktų tik „skaičiumi statistikoje“. Socialiniuose tinkluose jie paskelbė šimtus vaizdo įrašų, kuriuose mergina susitinka su draugais, linksminasi šeimos susibūrimuose, dainuoja, šoka, džiaugiasi savo vestuvėmis. Po kiekvienu iš jų yra daug komentarų iš žmonių, kurie rašo, kad teismo metu Saltanat jiems tapo „labai brangi“.

„Saltanat bylos fenomenas slypi tame, kad visuomenės, kuri anksčiau rėmėsi tradicijomis, pamatai, tikėjusios, kad skyrybos yra moters gėda, kad net negali palikti smurtautojo, kad „tai tu pati kalta, tu pats kaltas“, ir taip toliau, griuvo.

Man atrodo, kad žmonės manė, kad taip atsitinka tik kai kuriose marginaliose šeimose. Tačiau Saltanat yra mergina, turinti puikų vakarietišką išsilavinimą. Kaip ir žudikas, kuris taip pat yra buvęs ūkio ministras. O jei tokio statuso šeimoje smurtas šeimoje pasitaiko, ką tai reiškia? Kokia tada yra mūsų visuomenės visuma? Manau, kad tai buvo toks blaivus momentas mums visiems, nes pagaliau visi suprato, kad nesvarbu, kokioje šeimoje gyveni, kokia tavo socialinė padėtis, finansinė padėtis, bet kuri mergina gali susidurti su smurtu šeimoje“, – apie Saltanat bylos reikšmę kalbėjo jos šeimos advokatė Ž. Urazbakšova.

Didelis Saltanat bylos viešumas, piketai ir mitingai, remiantys nužudytą merginą, lėmė, kad 2024 m. balandžio 11 d. smurtas artimoje aplinkoje Kazachstane vėl buvo kriminalizuotas. Dabar prievartautojams už mušimą gresia baudžiamoji byla. Šis įstatymas buvo populiariai pavadintas „Saltanat įstatymu“.

Kazachstane smurtas šeimoje buvo dekriminalizuotas 2017 m., valdant N. Nazarbajevui. Nuo tada smurto artimoje aplinkoje atvejų padaugėjo labai greitai.

2023 m. Kazachstane dėl smurto šeimoje mirė 69 moterys ir 7 vaikai. Ir, kaip sako teisininkė, vieno įstatymo neužtenka: kol nepasikeis visa sistema, smurtas šeimoje išliks ta pačia didele problema. Kazachstano žmogaus teisių aktyvistai žiniasklaidai skundėsi, kad policija niekaip nereaguoja į aukų pareiškimus.

Panašus incidentas įvyko Saltanat teismo proceso metu. Balandžio 25 d. Karagandoje Baltabay Taimasovas nužudė savo buvusią žmoną Gulmirą jų bendrų nepilnamečių vaikų akivaizdoje.

Kelerius metus moteris prašydavo policijos pagalbos, tačiau kiekvieną kartą įtariamasis likdavo nenubaustas ir gyrėsi savo ryšiais valdžios institucijose.

Žmogžudystės dieną moters vaikai iškvietė policiją. Jie atvyko, tačiau net ir pamatę sumuštą moterį nieko nedarė. Policija su prievartautoju parūkė ir išėjo. O praėjus kelioms valandoms, jis moteriai kelis kartus smogė peiliu.

Saltanat brolis, kalbėdamas su „Novaja gazeta-Europa“, sakė, kad kol jų šeima nebuvo susidūrusi su žmogžudyste, jis net neįtarė, kiek moterų kenčia nuo smurto šeimoje. Dabar jam socialiniuose tinkluose rašo ir savo patirtimi dalijasi dešimtys moterų. Siekdamas joms padėti, Aitbekas sukūrė Saltanat Nukenovos vardu pavadintą fondą, į kurį aukos gali kreiptis pagalbos.

Post scriptum

Kol Kazachstane vyko šis teismas, šalį supurtė naujas skandalas. Šį sykį kol kas tik savo pareigas prarado dešimtmetį kumščiais savo žmoną „auklėjęs“ aukšto lygio diplomatas.

Gegužės pradžioje Kazachstano ambasadoriaus patarėjo Jungtiniuose Arabų Emyratuose Sakeno Mamašo žmona Karina Mamaš žmogaus teisių fondui #Don'tMolchiKZ prabilo apie vyro smurtą. Fondo publikuotame vaizdo įraše Karinos veide matyti mėlynės, o pasakojimas spaudžia ašaras. Moteris atskirą vaizdo įrašą paviešino ir „Telegram“ kanale, kur prašė savo valstybės, kad padėtų jai su vaikais ištrūkti iš JAE ir apsaugotų nuo vyro keliamos grėsmės. Praėjus kelioms valandoms po interviu paskelbimo, oficialus Kazachstano užsienio reikalų ministerijos atstovas paskelbė, kad S. Mamašas skubiai atšauktas į Kazachstaną, kur jo byla pasirūpins teisėsaugos pareigūnai. Taigi, ši istorija įgauna vis didesnį pagreitį ir jos atomazgos galo dar nematyti.