Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
2023 GRUODŽIO 27 D. | Nekrologas.lt
Laidojimas prieš kremavimą: privalumai, trūkumai ir kaip pasirinkti geriausią variantą?

„Ar aš noriu būti palaidotas arba kremuotas?“ Tai sprendimas, kurį galiausiai turime priimti visi.

Tradiciškai laidojant kūnas atitinkamai paruošiamas ir paguldomas į karstą. Prieš arba po laidotuvių ar šermenų karstas dedamas į kriptą, kapą arba mauzoliejų. Kapas suteikia galimybę artimiesiems jį aplankyti, parymoti ir pamąstyti.

Nors mūsuose tradicinis laidojimas karste yra įprastas dalykas, pastaraisiais metais kremavimas tapo daug populiaresnis. Kremuojant kūną pelenais paverčia karštis. Kremuotus palaikus gali pasilikti šeima, išbarstyti pelenus mėgstamoje vietoje, palaidoti kapinėse ar patalpinti kolumbariume. Kremavimas gali įvykti prieš arba po laidotuvių ceremonijos ir šermenų.

Iš pradžių gali atrodyti, kad tai lengvas pasirinkimas. Galbūt jums labiau patinka kremavimo lankstumas, o gal visada žinojote, kad būsite palaidotas šeimos kape. Tačiau sprendimas tarp laidojimo ir kremavimo gali būti sudėtingas, nes reikia atsižvelgti į daugelį veiksnių. Štai ką reikia atsiminti, kai nuspręsite, kremavimas ar laidojimas jums labiau tinka.

Tradicijos patogumas.

Daugeliui tradicinis mirusiųjų laidojimas suteikia paguodą po netekties. Laidojimo veiksmas turi ypatingą reikšmę, kai artimieji atsisveikina su išėjusiuoju. Laidojimo vieta taip pat yra nuolatinė vieta artimojo atminimo įamžinimui. Nors jūs gal norėtumėte, kad jūsų pelenai bus išbarstyti vėjyje, šeimos nariai ir draugai, kurie liks po jūsų netekties, galbūt norės turėti vietą, kurią jie galės aplankyti ir kaskart prisiminti jus. Kita vertus, lankymo ir apmąstymo vieta nebūtinai turi būti kapinėse esantis kapas.

Kultūriniai ir religiniai sumetimai.

Religija ar kultūrinis paveldas gali turėti įtakos jūsų pasirinkimui. Pavyzdžiui, budistai ir induistai tradiciškai kremuojami, o stačiatikių judaizmas ir islamas draudžia tokią praktiką. Nors Romos katalikų draudimas kremuoti buvo panaikintas prieš kelis dešimtmečius, kremuoti palaikai vis tiek turi būti palaidoti. Net jei tokie religiniai papročiai nėra svarbūs jums asmeniškai, jie gali būti reikšmingi jūsų šeimos nariams ir yra verti dėmesio.

Kaina.

Daugelis renkasi kremavimą, nes tai yra pigesnis pasirinkimas. Turime omenyje ne tiesioginį kremavimą, kai kūnas kremuojamas iš karto be balzamavimo ir prieš bet kokias laidotuves. Tokiu atveju išlaidos, susijusios su jūsų mirtimi, gali būti daug mažesnės nei tradicinės laidotuvės. Tačiau jei jums labiau patinka tradicinis mirusiojo lankymas ir budynės prie velionio, po kurių jūsų kremuoti palaikai bus palaidoti, kainų skirtumas gali tapti daug mažesnis.

Aplinkosaugos problemos.

Nors kremuojant nebūtina naudoti žemę, gali būti išmetama daug anglies. Kita vertus, neseniai buvo sukurti cheminiai kremavimo metodai, kurie pašalina bet kokią emisiją. Panašiai, laidojimas gali būti susijęs su žemės užteršimu ir cheminėmis medžiagomis, kurios ilgą laiką nesuirsta. Svarbiausia, jeigu nerimaujate dėl savo poveikio aplinkai po, tas susirūpinimas gali būti sumažintas, nepaisant to, ar pasirinksite laidojimą, ar kremavimą.

Kosmoso rūpesčiai.

Tarkime, Didžiojoje Britanijoje erdvė yra ribota, šūkis „Taupyti žemę gyviesiems“ jau seniai padarė kremavimą populiariu pasirinkimu Jungtinėje Karalystėje. JAV istoriškai manyta, kas ji beveik neribota. Tačiau nepriklausomai nuo šalies erdvės trūkumas gali kelti rimtą susirūpinimą, ypač tiems, kurie gyvena tankiai apgyvendintame mieste.

Praktiniai pelenų išbarstymo svarstymai.

Ar norint pasiekti kalno viršūnę, nuo kurios norėtumėte, kad jūsų palaikai būtų išbarstyti, reikės sunkaus žygio? Ar legalu ten tai daryti? Ar šie svarstymai bus svarbūs artimiesiems, kurių paprašysite įgyvendinti savo norus? Tai klausimai, į kuriuos galima ir reikia atsakyti iš anksto.

Patogumas ir lankstumas.

Kremavimas gali būti lankstesnis pasirinkimas ir dėl kitų priežasčių. Jei šeimos nariai gyvena kitoje šalyje ar žemyne, jiems nereikės į šermenis ir laidotuves skubėti kaip akis išdegus. Kremuoti palaikai gali būti laikomi urnoje, išbarstyti ne vienoje vietoje, padalinti ne vienai šeimai, juos galima pasiimti, jei artimieji ateityje išvyks toli.

Kad ir kokios būtų jūsų mintys šiuo klausimu, būtinai pasidalykite jomis su tais, kuriuos mylite, ir paprašykite jų padėti priimti šį labai asmeninį sprendimą.

Galutinis atsisveikinimas: pasirinkimas tarp laidojimo ir kremavimo

Mirtis yra neišvengiama gyvenimo dalis, o pasirinkimas tarp laidojimo ir kremavimo yra vienas iš sprendimų, kurį artimieji turi priimti mirus mylimam žmogui – kaip elgtis su palaikais. Du dažniausiai pasitaikantys variantai yra laidojimas ir kremavimas. Abu turi savo privalumų ir trūkumų, todėl svarbu juos suprasti, kad priimtumėte pagrįstą sprendimą, atitinkantį jūsų įsitikinimus ir pageidavimus. Siekdami padėti jums ar jūsų artimiesiems teisingai pasirinkti šiame įraše išnagrinėsime laidojimo ir kremavimo skirtumus, įskaitant jų išlaidas, poveikį aplinkai ir kultūrinius aspektus.

Kita vertus, kremavimas – tai didelio karščio pagalba mylimo žmogaus pavertimo pelenais procesas kremavimo krosnyje naudojant didelį karštį. Po to pelenai gali būti laikomi urnoje, išbarstyti prasmingoje vietoje arba panaudo paverčiant juos papuošalais ar įkomponuojami į paminklą ar augalą. Kremavimas pastaraisiais metais išpopuliarėjo dėl palyginti su laidojimu mažesnių sąnaudų, lankstumo įamžinant mirusįjį ir mažesnio ekologinio pėdsako.

Paprastai kremavimas laikomas ekologiškesniu už tradicinį laidojimą. Tam reikia mažesnio žemės ploto, nes pelenus galima laikyti mažesniame plote arba išbarstyti. Tačiau verta paminėti, kad kremavimas vis dar turi tam tikrą poveikį aplinkai, pavyzdžiui, kremavimo proceso metu išsiskiria anglies dvideginio kiekis ir sunaudojama daug energijos. Kai kurios ekologiškos alternatyvos tradiciniam kremavimui, pavyzdžiui, natūralus laidojimas, atsiranda kaip tvaresnės galimybės tiems, kurie rūpinasi aplinka.

Kitas veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti sprendžiant tarp laidojimo ir kremavimo, yra kultūriniai ar religiniai įsitikinimai. Skirtingos kultūros ir religijos turi skirtingas tradicijas ir praktiką, susijusią su mirties ir laidotuvių apeigomis. Pavyzdžiui, induizme kremavimas yra tinkamiausias būdas atsikratyti kūno, nes manoma, kad jis išlaisvina sielą iš fizinės formos ir leidžia jai pereiti į kitą gyvenimą. Priešingai, tradicinėje kinų kultūroje laidotuvėms dažnai teikiama pirmenybė, nes tai simbolizuoja kūno grįžimą į žemę ir, manoma, išlaiko kūno vientisumą. Todėl priimant šį sprendimą svarbu suprasti ir gerbti mirusiojo bei jo šeimos kultūrinius ir religinius įsitikinimus.

Galiausiai sprendimas tarp laidojimo ir kremavimo yra labai asmeniškas ir priklauso nuo individualių pageidavimų, įsitikinimų ir aplinkybių. Renkantis svarbu atsižvelgti į tokius veiksnius kaip kaina, poveikis aplinkai, kultūriniai ar religiniai aspektai ir asmeninės vertybės. Jūsų pageidavimų aptarimas su artimaisiais ir laidotuvių planavimas taip pat gali padėti užtikrinti, kad jūsų galutiniai norai bus gerbiami. Nepriklausomai nuo pasirinkimo, svarbiausia yra pagerbti savo mylimo žmogaus atminimą.