Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
2023 GRUODŽIO 28 D. | Nekrologas.lt
Kaip išreikšti užuojautą: ką sakyti ir ko nesakyti?

Užuojautos tikslas – gedinčiajam pademonstruoti savo supratimą ir susirūpinimą. Daugelis sutrinka, negalėdami pasirinkti tokiam jautriam momentui tinkamų žodžių.

Siūlome sąrašą frazių, kurias galima pasakyti gedinčiajam ir ko vengti reiškiant užuojautą.

Ką pasakyti norint išreikšti užuojautą?

Galite sakyti, kaip labai ilgėsitės mirusio žmogaus arba pasidalinti laimingu prisiminimu. Nors gali būti sunku žinoti, ką gedinčiajam, praradusiam artimą žmogų, svarbiausia parodyti, kad jums rūpi netektį patyręs žmogus ir esate bet kada pasiruošęs jam padėti.

„Apgailestauju dėl tavo netekties.“

Nors ši frazė tapo kliše, tai paprastas ir glaustas būdas išreikšti savo empatiją. Jei jums pritrūksta žodžių, sakydami tai žmogui leidžiate suprasti, kad jums tai rūpi.

„Užuojauta.“

Tai dar vienas saugus pasirinkimas. Kiti variantai: „nuoširdžiausia užuojauta“ arba „užuojauta tau ir tavo šeimai“.

„Tu esi mano mintyse / aš galvoju apie tave“.

Leisdami asmeniui suprasti, kad suvokiate emociškai sunkią situaciją, netektį patyrusiam asmeniui galite padėti jaustis mažiau izoliuotam, o primindami jam, kad jums labai rūpi, kad galvojate apie jį, gedinčiam žmogui galite padėti pasijusti, kad jis ne vienišas.

„Jis buvo nuostabus žmogus“.

„Aš pasiilgsiu jo/jos.“

„ Turbūt tau taip sunku.“

Skausmo ir sielvarto, kuris jaučiamas po netekties, pripažinimas gali būti labai paguodžiantis. Daugelis žmonių, patyrusių netektį, jaučiasi vieniši ir izoliuoti, o pripažindami emocinį situacijos sunkumą, galite padėti netekusiajam jaustis ne tokiam vienišam.

„Aš tave myliu.“

Jei esate labai artimas, galite priminti gedinčiam žmogui, kad jį mylite, ir tai gali būti labai stipru. Sielvartas gali pasėti vienišumo jausmą; primindami jiems, kad mylite ir esate dėl jų, galite priminti, kad jie nėra vieni.

„Kai būsite pasiruošę, norėčiau susitikti ir sužinoti daugiau apie [velionio vardas].“

Jei nepažinojote mirusio asmens, pasiūlydami susitikti ir pasikalbėti, leidžiate gedinčiajam pajusti, kad juo rūpinamasi, ir neskubinate dėl tiesioginio bendravimo. Pranešti gedintiesiems, kad būsite su jais ateityje, gali būti didžiulė paguoda įtemptu ir skausmingu metu.

Pasidalykite prisiminimu apie velionį.

Tai nebūtinai turi būti kažkokia didelė istorija, galite sugalvoti ką nors mažo ir prasmingo. Galbūt jie išmokė jus to, ką dabar naudojate savo kasdieniame gyvenime, o gal padarė kažką juokingo, kas visada priverčia šypsotis.

Ko nesakyti žmogui, kuris patyrė netektį?

Daugelis žmonių bijo pasakyti ką nors „neteisingo“ ką tik netektį patyrusiam žmogui. Kadangi gedintysis paprastai jaučiasi priblokštas ir draskomas įvairių emocingų, galima labai suklysti. Turėtumėte pabandyti kalbėti vedini meilės ir užuojautos ir nuoširdžiai pripažinti situaciją. Yra trys geros taisyklės, kurių reikia laikytis sprendžiant, ko nesakyti:

1. Neneikite, kad žmogus yra miręs.

2. Neneikite, kad gedintysis patiria emocinį skausmą.

3. Neneikite, kad ši mirtis gali amžiams pakeisti kiekvieno gyvenimą.

„Aš žinau kaip tu jautiesi.“

Nors tai gali atrodyti empatiškas teiginys, jis dažnai daro priešingą poveikį. Kiekvienas netektį ir sielvartą išgyvena skirtingai, todėl turėtumėte paskatinti netekties užkluptam žmogui išgyventi nepakartojamą netekties patirtį. Geresnis būdas išreikšti savo empatiją gali būti: „Jei norite pakalbėti apie tai, kaip jaučiatės, žinokite, kad aš čia dėl jūsų“.

„Dabar jis/jis yra geresnėje vietoje“.

Šis pareiškimas gali būti įžeidžiantis. „Vadinasi būti mirusiam yra geriau nei būti su manimi ir mūsų vaikais?“ Tai yra dažnai sakoma, ypač kai žmogus neįsivaizduoja, kaip paguosti gedintįjį, tačiau tai gali turėti priešingą poveikį.

„Kaip sekasi / laikotės?“

Daugumai žmonių, patyrusių mirtį, atsakymas į šį klausimą yra „blogai“. Toks neapgalvotas klausimas dažnai verčia su sielvartu kovojantį žmogų meluoti.

„Dabar galite pradėti gyventi toliau.“

Po ilgos ar skausmingos ligos mirtis gali atrodyti kaip palengvėjimas, tačiau niekada neturėtumėte versti žmogaus galvoti, kad dėl mylimo žmogaus netekties neliko naštos. Gedinčiam žmogui reikia laiko ir erdvės patirti netektį ir gedėti, ypač jei jis praleido mėnesius ar metus slaugydamas mirusįjį.

Nežinau, ką daryčiau, jei mano [įvardijamas mylimas asmuo] numirtų.“

Nors šis teiginys jums gali būti visiškai teisingas, jis niekaip nepaguodžia gedinčiojo. Verčiau pabandykite pripažinti netekties gilumą ir leiskite žmogui suprasti, kad esate paguodos ir paramos šaltinis.

„Bent jau mirtis buvo greita, beskausmė.“

Mirtis yra nepaprastai sunki, kad ir kokia forma ji būtų. Nors galbūt norėsite padėti žmogui pažvelgti į „aukštyn kojomis“, darote prielaidą, kurią sielvarto apimtas žmogus gali priimti neteisingai.

„ Bent jau turėjai progą atsisveikinti.“

Tai dažnai vertinama kaip teigiamas dalykas, jei netektis buvo su mylimu žmogumi, kai jie mirė, tačiau tai taip pat gali būti nedidelė paguoda. Reiškiant užuojautą reikia atminti gerą taisyklę: niekada nepradėkite sakinio „bent“.

„Nesijaudink, greitai pasijusi geriau.“

Nors galbūt norėsite padėti gedinčiam žmogui pažvelgti į ateitį, svarbu jam suteikti laiko ir erdvės išgyventi savo jausmus. Sielvartas neturi laiko juostos, todėl nespauskite jos „įveikti“.