Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
2023 GRUODŽIO 28 D. | Nekrologas.lt
Ką daryti, kai kas nors miršta?

Mirus mylimam žmogui, reikia išties daug nuveikti. Turėdami reikalingų darbų sąrašą, galėsite viską įveikti.

Žemiau pateiktas sąrašas apima viską nuo mirties momento iki dienų ar savaičių po laidotuvių. Tai labai naudinga artimam mirusiojo netektį išgyvenusiam asmeniui, ant kurio pečių greičiausiai kris didžioji dalis rūpesčių ir pareigų. Tačiau tai taip pat gali būti ne mažiau naudinga prašant pagalbos iš tų šeimos narių ir draugų, kurie nori jus paremti ir padėti tuo sunkiu gyvenimo momentu.

Neįmanoma visko išdėstyti chronologiškai, nes daug kas priklauso nuo aplinkybių. Tačiau mes sudėliojome darbų, kuriuos svarbu atlikti pirmomis netekties akimirkomis, ir užduočių, kurios gali šiek tiek palaukti, sąrašus.

KĄ DARYTI NEDELSIANT

Praneškite institucijoms

Mirus artimam žmogui būtina iš karto oficialiai tai paskelbti, informuoti atitinkamas valdžios institucijas. Priklausomai nuo to, kur ir kaip žmogus mirė, toji procedūra skiriasi.

Jei mirtis įvyko ligoninėje ar slaugos įstaigoje, apie mirtį informuokite slaugytojus. Jie pradės procesą, kuris turi vykti.

Jei mirtis įvyksta namuose, o mirusysis buvo slaugomas ligoninėje – tai yra, jau tikimasi mirties – skambinti 112 nereikia. Tereikia susisiekti su slaugytoja, kuri pradės mirties konstatavimo procesą.

Jei mirtis netikėta ir įvyksta bet kurioje kitoje vietoje, o ne ligoninėje, skambinkite 112.

Kuo greičiau suraskite būtinus mylimo žmogaus dokumentus

Skirkite akimirką savo mylimo žmogaus kūnui

Jei to norite, jūs turite teisę atsisveikinti ir galite aiškiai tai pasakyti gydytojams ar slaugytojams, kad jums reikia minutės, kol kūnas bus pajudintas.

Jei reikia, pasirūpinkite organų donoryste

Jei jūsų artimas žmogus buvo registruotas kaip organų donoras, gydytojai turės greitai paruošti savo organus donorystei, todėl žinokite jo donoro statusą ir nedelsdami informuokite gydytojus.

Susisiekite su laidojimo biuru

Laidojimo biuras, su kuriuo pasirinksite dirbti, bus neįkainojamas sąjungininkas artimiausiomis dienomis, todėl turėtumėte kuo greičiau susisiekti su jo darbuotojais. Jų pagalba prasideda organizuojant jūsų artimojo kūno parvežimą iš namų, ligoninės ar bet kurios kitos mirties vietos. Tai gali tekti įvykti gana greitai, todėl, jei galite, pirmiausia susisiekite su jais.

Jūs taip pat dirbsite su laidojimo biuru planuodami ir organizuodami laidotuves bei šermenis, tačiau šis pokalbis nebūtinai turi įvykti iškart po mirties – jis gali palaukti iki kitos dienos.

Praneškite šeimai ir artimiems draugams

Sužinosite, kam reikia nedelsiant pranešti apie mirtį ir pradėkite jiems skambinti ar lankyti. Gali būti naudinga susidaryti sąrašą, kad galėtumėte sekti, su kuo buvo susisiekta, o su kuo ne. Jei yra daug žmonių, kuriems reikia skambinti, galite paprašyti pagalbos – pasakykite šeimos nariams ar draugams, kuriam konkrečiam asmeniui ar žmonėms jie turėtų skambinti.

Pasirūpinkite vaikų, pagyvenusių asmenų ir (arba) augintinių priežiūra

Jei mirusysis buvo pagrindinis vaiko, pagyvenusio žmogaus ar augintinio globėjas, reikės nedelsiant pasirūpinti jų priežiūra. Jei negalite jų priimti į savo namus, suraskite ką nors, kas tai galėtų padaryti.

Pranešti mirusiojo darbdaviui

Jei jūsų artimasis iki mirties dirbo, turėtumėte kuo greičiau apie tai pranešti jo darbdaviui (-ams), kad jis darbe nebūtų laukiamas. Darbdavys gali pasirūpinti, kad jo darbas gali būti atliekamas ir galutinis atlyginimas atitektų šeimai arba būtų pervestas tiesiogiai.

Įsitikinkite, kad mirusiojo namais pasirūpinta

Jei mirusiojo namuose liks kitų žmonių, tai gali būti nereikalinga, tačiau jei velionis gyveno vienas, turėtumėte imtis kai kurių veiksmų, kad įsitikintumėte, jog namai yra saugūs ir nėra lengvas galimų įsilaužėlių taikinys. Reikėtų pasirūpinti paštu, perimti jį, persiųsti šeimos narių, draugų ar kaimynų adresu. Įsitikinkite, kad visos durys yra užrakintos, o langai – uždaryti. Jei automobilį galima įvaryti į garažą, padarykite tai. Ant laikmačių galima uždėti kelias lemputes ir nustatyti taip, kad jos įsijungtų ir išsijungtų. Taip namai neatrodys negyvenami. Galite susisiekti su vietos policija ir susitarti, kad patruliuojantys pareigūnai namus periodiškai patikrintų.

Raskite bet kokią išankstinio laidotuvių planavimo informaciją

Galbūt jūsų artimas žmogus aiškiai išsakė savo norus, kokio tipo laidojimo paslaugų, bei atsisveikinimo su kūnu (paprasto laidojimo, kremavimo ar pan.) jis pageidauja. Galbūt jis iš anksto yra sumokėjęs už laidojimo paslaugas arba įsigijęs laidojimo sklypą. Jei ji yra, suieškokite informaciją apie paskutinius mirusiojo norus ir visus dokumentus iš laidojimo namų ir (arba) kapinių, kuriuose nurodyta, kas buvo suplanuota.

KĄ DARYTI PRIEŠ LAIDOTUVES

Susitikite su laidotuvių organizatoriumi ir suplanuokite laidojimo paslaugas.

Kurdami planus nepamirškite, ar šeimos nariams neteks atvykti iš toli. Tokiu atveju, prieš pradėdami laidotuvių ceremoniją galite palaukti kelias dienas. Laidotuvių vadovas gali padėti jums suorganizuoti mirusiojo lankymą, budynes. atminimo apeigas ir pačias laidotuves, kremavimą ar pan. Jie palaiko ryšius su kapinių administratoriais ir gali padėti, jei dar nesate įsigiję sklypo arba nepasirinkote kapinių. Jie taip pat gali padėti ir kitokiais, nenumatytais atvejais, todėl, jei turite klausimų ar poreikių, nebijokite klausti ir prašyti pagalbos.

Parašykite ir paskelbkite nekrologą

Galite nekrologą rašyti patys, patikėti laidojimo namams arba patys pasirūpinti šia užduotimi. Prieš pradėdami įsitikinkite, kad dar nėra mirusiojo ar kito šeimos nario iš anksto parašyto nekrologo – šiais laikais vis daugiau žmonių nusprendžia juos patys pasirašyti. Kai būsite pasiruošę skelbti, naudokite nekrologas.lt paslaugą, kad pateiktumėte nekrologą internete, vietiniuose laikraščiuose, ar kur kitur, kur norite, kad jis būtų rodomas.

Susisiekite su dvasininkais

Mirusiojo dvasinis vadovas ar kiti dvasininkai turėtų būti kuo greičiau informuoti, kad galėtų suteikti emocinę paramą, parengti laidotuvių kalbą, jei norite, kad jie kalbėtų, padėti jums pasinaudoti bendruomenės ištekliais, kurie jums gali būti naudingi.

Susisiekite su karinės tarnybos ar broliškomis organizacijomis

Jeigu velionis buvo veteranas arba kokios nors sąjungos, organizacijos, klubo ir pan. narys, laidotuvėse jis gali būti apdovanotas ypatinga garbe, o taip pat gali būti skiriamos pašalpos mirusiojo šeimai. Kreipkitės ir sužinokite, kokią pagalbos ranką jie gali ištiesti.

Sudarykite planą dalintis socialiniuose tinkluose

Galbūt norėsite, kad žinia apie mirtį iš karto nepatektų į socialinius tinklus, o gal iš viso visai nenorite, kad juose tai būtų minima. Pagalvokite apie tai, nes tikėtina, kad kai kurie draugai ir šeimos nariai norės papasakoti apie savo netektį socialinėje žiniasklaidoje, o jei jūs turite konkrečių pageidavimų, būtinai perduokite juos ir įtraukite visus į savo planą.

Parinkite drabužius, kurie bus skirti artimojo laidojimui ar kremavimui

Pamąstykite, kokie buvo mėgstamiausi jūsų artimojo drabužiai, kad geriausiai jį charakterizuotų – ypač jei planuojate, kad jo lankymo ir (arba) laidotuvių metu bus atviras karstas.

Surinkite visus asmeninius daiktus ir nuotraukas, kurias norėtumėte parodyti per laidotuves

Mirusiojo lankymo ir šermenų metu neretai ruošiami nuotraukų stendai, arba kitaip rodomi įvairūs ir ypatingi mirusiojo gyvenimo momentai. Galbūt norėsite, kad ir kiti šeimos nariai padėtų jums parinkti mirusiojo asmeninius daiktus, nuotraukas ar vaizdo medžiagą, kuri padėtų kartu prisiminti jums artimą žmogų.

Surinkite/raskite bet kokius gyvybės draudimo polisus

Jūs galite reikalauti bet kokių gyvybės draudimo išmokų, nes jos gali padėti jums padengti laidojimo išlaidas. Jei nesate tikri, kaip ir kur rasti informaciją apie draudimo polisą, kreipkitės į dabartinį arba buvusįjį mirusiojo darbdavį.

Pasirinkite aukų gavėją

Daugelis draugų ir šeimos narių norės paaukoti jūsų artimojo atminimui, o jūs galite nuspręsti, kur geriausia išleisti jų aukas. Galite pasirinkti mėgstamą labdaros organizaciją arba paprašyti aukoti šeimai. Tai galėtų padėti padengti laidotuvių išlaidas, perduota labdaros organizacijai arba padalyta abiem reikmėms.

Praneškite būsto savininkui

Jei jūsų artimas žmogus gyveno nuomojamame bute ar name, turėtumėte pranešti jo savininkui apie mirtį ir nustatyti nuomos sutarties nutraukimo terminą. Jei mirusysis buvo nekilnojamojo turto savininkas, reikėtų susisiekti su komunalinius mokesčius administruojančiomis bendrovėmis ir aptarti sąskaitų peradresavimo klausimus.

Praneškite platesniam draugų ir kolegų tinklui

Nors šeimos nariams ir artimiems draugams greitai pranešėte apie mirtį, gali būti, kad informuoti teks daug didesnį žmonių ratą, pavyzdžiui, senus mokyklos ar studijų draugus, buvusius kolegas, draugus iš bendruomeninių organizacijų ir pan. Kai kuriais atvejais galite susisiekti su vienu iš bendruomenės narių, kuris turi gerus ryšius ir paprašyti, kad jis paskleistų žinią kitiems.

Gaukite mirties liudijimus

Turėsite pateikti mirties liudijimą, kuris būtų kaip įrodymas įvairiose situacijose, pradedant reikalavimu gauti draudimo išmokas, uždarant banko sąskaitas ir baigiant neatvykimo į darbą priežasties įrodymu. Rekomenduojama turėti bent keliolika mirties liudijimo kopijų.

Norėdami gauti mirties liudijimą, susisiekite su apskritimi ar savivaldybe, kurioje mirė artimas žmogus. Laidojimo namai taip pat gali padėti paspartinti jų gavimo procesą.

Raskite mirusiojo testamentą ir susisiekite su vykdytoju

Jei esate testamento vykdytojas, testamento vykdymo procesą pradėsite susisiekę su advokatu arba patikėjimo advokatu. Jei velionis nepaliko testamento, turėsite pradėti nuo palikimo bylos iškėlimo apygardos, kurioje gyveno mirusysis, teisme.

KĄ DARYTI KAIP GALIMA GREČIAU

Sudarykite planą, kaip iškraustyti artimo žmogaus daiktus

Tai gali skirtis priklausomai nuo aplinkybių. Jei jūsų artimasis gyveno slaugos įstaigoje, jums gali tekti gana greitai ištuštinti jo kambarį. Jei yra likusių šeimos narių, kurie gyveno su velioniu, daugelis jų daiktų greičiausiai liks namuose, nes kiti jais vis dar naudojasi, tačiau drabužių ir kitų asmeninių daiktus galiausiai reikės atsisakyti. Jei mirusysis gyveno vienas, turėsite rasti viskam vietą, kad namą būtų galima parduoti ar išnuomoti. Kai kurie daiktai gali būti dovanojami artimiesiems kaip atminimo dovanėlės, o kitus gali tekti parduoti ar padovanoti.

Jei reikia, atšaukite arba peradresuokite komunalines paslaugas

Jei velionis gyveno vienas, bus daug komunalinių paslaugų, kurių teks atsisakyti, sustabdyti jų naudojimą ar peradresuoti kitu vardu. Gali tekti įjungti elektrą, dujas ir vandenį, jei šeimos nariai atvyks iškraustyti daiktų, tačiau apie mirtį turėtumėte pranešti įmonėms ir peradresuoti sąskaitas savo ar kito šeimos nario vardu. Interneto, namų telefono ir mobiliojo telefono paslaugos taip pat turėtų būti atšauktos arba perkeltos. Jei šeimos nariai ir toliau gyvens tuose namuose, jums vis tiek gali tekti atšaukti mirusiojo mobiliojo telefono planą, kad jam ir toliau nebūtų taikomi mokesčiai.

Praneškite finansinėms ir pilietinėms agentūroms

Yra keletas agentūrų ir įmonių, kurias reikia informuoti apie mirtį:

Paskolų agentūros. Jei velionis turėjo paskolą automobiliui, hipoteką ar kitas negrąžintas paskolas, apie mirtį turėsite pranešti skolintojams.

Draudimo kompanijos. Tikriausiai jau susisiekėte su gyvybės draudimo bendrove, tačiau gal yra ir kitų draudimo polisų, tarkime, automobilio, būsto ar nuomininko draudimas. Praneškite šioms įmonėms, kad paslauga ar draudimas yra atšaukiamas ar peradresuojamas.

Bankai ir kredito kortelių įmonės. Kredito korteles reikės atšaukti ir (arba) peradresuoti. Kai pranešite apie mirtį, banko sąskaitos greičiausiai bus įšaldytos, o jų perkėlimas ar likvidavimas bus paveldėjimo proceso dalis.

Valstybinė rinkimų komisija. Jūsų artimas žmogus turės būti išbrauktas iš rinkėjų sąrašo, kad būtų išvengta sukčiavimo rinkimuose.

Socialinio draudimo fondas (Sodra). Jei velionis gavo socialinio draudimo išmokas ar pensiją, susisiekite su agentūra ir informuokite apie mirtį.

Pasirūpinkite antkapiu

Tai nėra taip skubu, bet gal norėsite nedelsiant užsisakyti antkapį. Laidojimo biuras gali padėti jums tai padaryti.

Išvalykite namus

Kai jūsų artimo žmogaus daiktai bus išvežti iš namų, pasirūpinkite, kad namas būtų kruopščiai išvalytas. Tai ypač svarbu, jei velionis gyveno vienas ir būstą teks parduoti. Tačiau šis darbas gali tapti savotiška paguoda, net jei ir tada, kai namuose yra kitų, jums artimų žmonių.

Ištrinkite socialinės žiniasklaidos ir el. pašto paskyras

Jei yra toks noras, nes kai kurie žmonės nori palikti savo mirusiojo socialinių tinklų paskyras ramybėje, kad jų vardas išliktų draugų sąrašuose. Kitiems kelia nerimą, kuomet mirusiojo paskyra lieka internete. Jei nenorite, kad jūsų artimo žmogaus socialinės žiniasklaidos paskyros liktų aktyvios, turėsite uždaryti kiekvieną paskyrą atskirai. Tas pats pasakytina ir apie el. pašto paskyras, kurios turėtų būti atšauktos, kad jums nereikėtų jų nuolat stebėti.

Susisiekite su mokesčių administratoriumi

Jūsų mylimo žmogaus mokesčius reikės pateikti paskutinį kartą. Šiame procese jums gali padėti mokesčių administratorius.

Anuliuokite savo artimo žmogaus vairuotojo pažymėjimą

Mirusiojo vairuotojo pažymėjimo atšaukimas yra svarbi apsisaugojimo nuo sukčiavimo su tapatybe dalis, todėl įsitikinkite, ar per atitinkamą laikotarpį po jo mirties tai padarėte.

Atšaukite narystes

Jūsų artimas žmogus galėjo būti įvairių organizacijų narys, įskaitant sporto klubus, profesines sąjungas, politines partijas ir pan. Kai kuriose narystė gali būti mokama, todėl svarbu ją kuo greičiau atšaukti, kad išvengtumėte nereikalingų mokesčių. O kai tik galėsite, atšaukite ir mokamas narystes.

Atšaukite žurnalų, laikraščių mokamų portalų prenumeratas

Jei jūsų artimasis prenumeravo žurnalus, laikraščius ar mokamą portalų turinį, gal norėsite juos atšaukti, kad nesikauptų mokesčiai, arba peradresuoti juos kitu vardu.

Išsiųskite padėkos laiškus

Jei žmonės aukojo jūsų artimojo laidotuvėms, su juo susijusioms labdaros organizacijoms ar padėjo jums gedint po artimojo mirties, būtų mandagu išsiųsti padėkos laiškus. Jei įmanoma, pabandykite juos išsiųsti per artimiausias kelias savaites po laidotuvių, nors visi supras, jei padėkos laiškas užtruks ilgiau. Tai užduotis, dėl kurios visada galite paprašyti pagalbos – pavyzdžiui, su tuo susidoroti jums gali padėti draugai ar šeimos nariai.