Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2024 KOVO 18 D. | Nekrologas.lt
Thomas Pattenas Staffordas
1930 RUGSĖJO 17 D. - 2024 KOVO 18 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Thomas Pattenas Staffordas (93), „Apollo 10“ vadas ir vienas iš 24 astronautų, skridusių į Mėnulį.

Kovo 18 d., sulaukęs 93 metų, mirė Thomas Pattenas Staffordas – Amerikos oro pajėgų karininkas, pilotas bandytojas, NASA astronautas, Apollo 10“ vadas bei vienas iš 24 astronautų, skridusių į Mėnulį.

NASA administratorius Billas Nelsonas socialinėje platformoje „X“ rašo: „Šiandien generolas Thomas Staffordas iškeliavo į amžinąjį dangų, kurį taip drąsiai tyrinėjo kaip „Dvynių“ bei „Apollo“ astronautas, taip pat kaip „Apollo Sojuz“ taikdarys. Mums labai liūdna, bet dėkojame, kad pažinojome šį milžiną.“

Th. P. Staffordas gimė Vederfordo mieste, Okloje, 1930 m. Vėliau jis prisiminė: „Būdamas mažas berniukas norėjau skraidyti lėktuvais, o vėliau tapti naikintuvo pilotu. Norėjau pakilti aukščiau ir greičiau.“

Th. P. Staffordas baigė JAV karinio jūrų laivyno akademiją, o vėliau buvo oro pajėgų pilotas bandytojas. NASA jį atrinko 1962 m. į antrąją kosmoso agentūros astronautų grupę.

Jis skrido į kosmosą „Gemini 6“, o paskui „Gemini 9“, vadovavo „Apollo 10“ 1969 m., antrą kartą NASA skrydyje aplink Mėnulį. Tai buvo generalinė repeticija prieš pirmąjį NASA nusileidimą Mėnulyje, kuris įvyko po dviejų mėnesių.

Paskutinės Th. P. Staffordo kelionės į kosmosą metu 1975 m. jis su dviem įgulos nariais skrido erdvėlaiviu „Apollo“ ir susitiko su sovietine „Sojuz“ kapsule. Šis įvykis buvo atspindėtas nuotraukose, kuriose Th. P. Staffordas ir kosmonautas Aleksejus Leonovas spaudžia vienas kitam ranką.

„Apollo-Soyuz“ bandomojo projekto skrydis buvo pirmoji bendra misija, kurią sekė kitos „Mir“ ir tarptautinės kosminės stotys.

Prieš šią misiją Th. P. Staffordas dvejus metus mokėsi rusų kalbos ir keliavo į Maskvą. 2016 m. žiniasklaidai jis sakė, kad misija buvo svarbi, nes užbaigė kosmoso lenktynes.

„Įrodėme, kad dvi šalys, turinčios skirtingas kalbas, skirtingus matavimo vienetus, labai skirtingas politines sistemas, gali dirbti kartu siekdamos bendro tikslo“, – kalbėjo astronautas.

Th. P. Staffordas yra trečiasis „Apollo“ eros astronautas, miręs per pastarąjį pusmetį (anksčiau Anapilin iškeliavo Frankas Bormanas ir Thomas Kennethas Mattingly).

Iš Mėnulio programos gyvi liko tik septyni astronautai.

::alfa::Būdamas 93 metų mirė astronautas Thomas Staffordas, „Apollo 10“ vadas