Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2023 VASARIO 11 D. | Nekrologas.lt
Simas Kudirka
1930 BALANDŽIO 9 D. - 2023 VASARIO 11 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Simas Kudirka (92 metų) laisvės simbolis, vienas garsiausių bėglių iš Sovietų Sąjungos

2023 m. vasario 11 d. Anapilin iškeliavo Pilviškiuose (Vilkaviškio r.) gyvenęs jūreivis, pasipriešinimo sovietų režimui dalyvis Simas Kudirka. Jam buvo 92-eji.

S. Kudirka gimė 1930 m. Griškabūdyje, 1952 m. baigė Klaipėdos jūreivystės mokyklą. 1956–1970 m. buvo Klaipėdos žvejybinio laivyno jūreivis radistas.

S. Kudirka 1970 lapkričio 23 d. per JAV ir SSRS žvejybos organizacijų vadovų susitikimą, kuris vyko JAV teritoriniuose vandenyse perbėgo į JAV kranto apsaugos laivą „Vigilant“ ir paprašė politinio prieglobsčio.

JAV pareigūnų į laivą įleisti Sovietų Sąjungos pareigūnai sulaikė S. Kudirką ir prievarta grąžino jį į sovietų laivą.

Už tai 1971 m. jis nuteistas 10 metų kalėti Pskove, Mordovijos lageriuose. Jo motina buvo gimusi JAV, vėliau susigrąžino pilietybę, o S. Kudirka Vašingtono pastangomis 1974 m. buvo išleistas į laisvę ir išvyko į JAV.

Amerikiečių ir sovietų pareigūnų veiksmus smerkė didžiausi JAV dienraščiai, JAV lietuvių spauda, televizijos ir radijo stotys, vyko protesto demonstracijos.

Gyvendamas JAV S. Kudirka dalyvavo JAV lietuvių organizacijų veikloje, skaitė paskaitas apie komunistinį režimą Sovietų Sąjungoje. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, jis grįžo gyventi į Lietuvą.

Ilgą laiką S. Kudirka buvo kovos dėl Lietuvos laisvės simbolis. Jo drąsų mėginimą pabėgti iš Sovietų Sąjungos vėl priminė dokumentinis režisierės Giedrės Žickytės filmas „Šuolis“.

2008 m. S. Kudirka apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi.