Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2024 SAUSIO 9 D. | Nekrologas.lt
Roy'us Calne'as
1930 GRUODŽIO 30 D. - 2024 SAUSIO 6 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Roy'us Calne'as (93) britų chirurgas, atlikęs pirmąją istorinę kepenų transplantaciją Europoje

Šių metų sausio 6 d. mirė Roy'us Calne'as – britų chirurgas, kuris specializavosi organų transplantacijos srityje. Kartu su chirurgų komandomiss atliko pirmąsias kepenų ir žarnyno persodinimo operacijas bei kitų novatoriškų kombinuotų transplantacijų.

1968 m. gegužės 2 d. Kembridžo Addenbruko ligoninėje, praėjus metams po pirmosios sėkmingos kepenų transplantacijos JAV, R.Calne'as atliko istorinę operaciją.

R. Calne'as pakeitė chirurgiją visame pasaulyje ir sukūrė naujus metodus, kurie leido pacientams, kuriems atlikta transplantacija, po operacijos dar ilgai gyventi.

Viena R.Calne'o pacienčių – 2020 m. liepą 74 metų sulaukusi Angela Dunn tapo ilgiausiai pasaulyje išgyvenusia inksto transplantacijos paciente. Ji išreiškė dėkingumą chirurgui 50-ųjų operacijos metinių proga ir pridūrė, kad prieš chiruringę intervenciją ji nesitikėjo gyventi iki 30 metų.

Gimęs Surėjuje (Anglija) ir įgijęs išsilavinimą Dulwich parengiamojoje mokykloje ir Lancingo koledže, R. Calne'as šeštajame dešimtmetyje pradėjo dėstyti anatomiją Oksfordo universitete. Karališkajame chirurgų koledže Buckston Browne jis su komanda atliko inkstų transplantacijų seriją žiurkėms, o paskui šunims. Jis nustatė, kad tam tikri vaistai gali pailginti išgyvenimą, nors ankstyvieji eksperimentai neparodė aiškaus kelio į sėkmę.

Šis darbas tęsėsi septintajame ir aštuntajame dešimtmečiuose. Iš pradžių nesėkmingai, tačiau jo pastangomis buvo atrasti chirurginiai ir medicininiai metodai, padedantys organizmui slopinti imuninę organų atmetimo reakciją ir priimti persodintus organus.

Po 1968 m. atliktos pirmosios kepenų transplantacijos Europoje R. Calne'as toliau plėtė transplantacijos medicinos ribas, be kitų svarbių procedūrų, atlikdamas pirmąją kombinuotą kepenų, širdies ir plaučių transplantaciją 1987 m., o 1994 m. – pirmą sėkmingą kombinuotą skrandžio, žarnyno, kasos, kepenų ir inkstų transplantaciją.

R. Calne'as pelnė daugybę apdovanojimų, įskaitant narystę Karališkojoje draugijoje, Listerio medalį 1984 m., Edinburgo universiteto Kamerono terapijos premiją 1988 m. ir riterio titulą 1986 m. Jis taip pat buvo apdovanotas Karališkosios draugijos Elison-Cliffe medaliu. 2012 m. su Thomasu Starzlu pasidalijo Lasker-DeBakey klinikinių medicinos tyrimų apdovanojimu, o 2014 m. gavo Didžiosios Britanijos "Pride of Britain" apdovanojimą.

Viename interviu R. Calne'as prisipažino, kad į transplantacijos sritį jį pastūmėjo tėvo automobilio remontas.

„Jei sugedo karbiuratorius, įdėkite naują,“ – sakė mokslininkas.

::alfa::Mirė istorinę operaciją atlikęs britų chirurgas