Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2022 KOVO 17 D. | Nekrologas.lt
Raimondas Minderis
1941 VASARIO 20 D. - 2022 KOVO 17 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Raimondas Minderis (81 metų) baleto solistas, pedagogas, LOBT Baleto trupės vadovas

2022 m. kovo 17 d. mirė Lietuvos baleto legenda – baleto solistas ir pedagogas Raimondas Minderis.

Gimęs 1941 m. vasario 20 d. Čiobiškyje, R. Minderis pirmuosius savo gyvenimo prisiminimus siejo su apkasais, kuriuose tekdavo slapstytis nuo karo bombų. Anksti netekęs motinos, sunkiais pokario metais prieglobstį nuo bado rado Vilniaus vaikų namuose. Ten iš vyresnių vaikų – Pranciškaus Peluričio, Eugenijaus Judino, Vytauto Sinkevičiaus ir kitų – išgirdo apie baleto mokyklą ir išsiprašė nuvedamas į stojamuosius egzaminus. Ir buvo priimtas.

Jau po metų buvo vykdoma gabių vaikų atranka Leningrado choreografijos mokyklai (dabar – A.Vaganovos baleto akademija Sankt Peterburge). Choreografas Vytautas Grivickas įžvelgė R. Minderio talentą, ir berniukas kartu su kitais perspektyviais vaikais iš Lietuvos išvyko mokytis į Rusijos didmiestį. Maždaug pusmetį lietuviui netgi teko dalintis tuo pačiu internato kambariu su garsiuoju Rudolfu Nurejevu, tačiau draugystė nesusiklostė, nes šis bendramokslius iš Lietuvos anuomet pravardžiuodavo „fašistais“.

1959 m. pradedančiųjų šokėjų grupė sugrįžo į Vilnių. Tuo metu buvo statomas baletas „Bolero“, kuriame jaunam solistui skyrė pagrindinį vaidmenį. Po sėkmingo debiuto pasiūlymų atsirasdavo vis daugiau.

Per dvidešimt aktyvios sceninės kūrybos metų R. Minderis sukūrė pagrindinius vaidmenis beveik visuose trupės repertuare buvusiuose baletuose.

Tai buvo visų P. Čaikovskio baletų princai (o „Gulbių ežere“ – dar ir Rotbaras), Albertas A. Adamo „Žizel“, Bazilis ir Don Kichotas L.Minkuso „Don Kichote“, Febas C. Pugni „Paryžiaus katedroje“, Francas J. Strausso „Žydrajame Dunojuje“, Spartakas A .Chačaturiano balete „Spartakas“, Vronskis R. Ščedrino balete „Ana Karenina“ ir kt.

Baleto solistas šoko pagrindinius vyrų vaidmenis ir lietuviškuose baletuose – E. Balsio „Eglė žalčių karalienė“, J .Juzeliūno „Ant marių kranto“, J .Indros „Audronė“, A. Rekašiaus „Aistros“ ir „Gęstantis kryžius“. Jis vaidino Žilviną 1965 m. pasirodžiusiame Lietuvos kino studijos filme-balete „Eglė žalčių karalienė“.

Su Lietuvos operos ir baleto teatro koncertinėmis programomis gastroliavo Norvegijoje, Švedijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Konge, Sirijoje ir kitose šalyse.

1969–1972 m. R. Minderis dėstė M. K. Čiurlionio menų mokyklos Choreografijos skyriuje. Vėliau net 17 metų – nuo 1976 iki 1993 m. – vadovavo Lietuvos operos ir baleto teatro Baleto trupei.

Paskutinįkart pasirodęs LNOBT scenoje kaip Karalius P.Čaikovskio balete „Miegančioji gražuolė“, gyvenimo pabaigoje R.Minderis apgailestavo, kad užgriuvusi pandemija ir suprastėjusi sveikata nebeleido jam lankytis baleto spektakliuose.