Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2024 SAUSIO 20 D. | Nekrologas.lt
Normanas Jewisonas
1926 LIEPOS 21 D. - 2024 SAUSIO 20 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Normanas Jewisonas (97 metų) „Oskarams“ nominuotų filmų „Rusai ateina, rusai ateina“, „Pamišę“, „Nakties karštis“ režisierius

Sulaukęs 97 metų sausio mirė penkių „Oskarams“ nominuotų filmų režisierius Normanas Jewisonas.

Iš viso net penki N. Jewisono filmai buvo nominuoti „Oskarams“. Tai „Nakties karštis“ („In The Heat of the Night) , „Rusai ateina, rusai ateina“ („The Russians Are Coming, The Russians Are Coming“), „Smuikininkas ant stogo“(„Fiddler On the Roof“), „Pamišę“(„Moonstruck“) ir „Kareivio istorija“.

Kanadoje, Toronte gimęs N. Jewisonas dirbo su didžiausiomis Holivudo žvaigždėmis, įskaitant Steve'ą McQueeną, Denzelį Washingtoną, Sidney Poitier ir Cher. Per savo spalvingą karjerą jis dirbo su įvairiais žanrais, režisavo miuziklus, įskaitant „Smuikininką ant stogo“, taip pat komedijas ir romantinius filmus, tačiau labiausiai išgarsėjo filmais, kuriuose nagrinėjamos sudėtingos socialinės problemos.

Karjerą N. Jewisonas pradėjo televizijoje, bet XX amžiaus 7-ojo dešimtmečio pradžioje persikėlė į Holivudą, kur kartu su Tony Curtisu sukūrė komediją „40 svarų bėdų“ („40 Pounds of Trouble“), atnešusią didelę finansinę sėkmę.

N. Jewisonas buvo tris kartus nominuotas „Oskarui“, tačiau šį apdovanojimą už viso gyvenimo nuopelnus jis gavo tik 1999 metais.

Savo autobiografijoje „Šis siaubingas verslas man buvo geras“ režisierius pažymėjo, kad rasizmas ir neteisybė tapo dažniausiai jo temomis.

„Kiekvieną kartą, kai filme kalbama apie rasizmą, daugelis amerikiečių jaučiasi nepatogiai, – rašė jis. –Turime susidoroti su išankstiniu nusistatymu ir neteisybe, kitaip niekada nesuprasime, kas yra gėris ir blogis, teisinga ir neteisinga, turime pajusti, kaip jaučiasi „kitas“.

Savo socialinę poziciją jis puikiai pademonstravo 1967 m. sukurtame filme „Nakties karštis“, kuriame , o – juodaodį detektyvą iš Filadelfijos. Šis 5 „Oskarais“ apdovanotas trileris, pasakojantis apie juodaodį policijos detektyvą iš Filadelfijos (Sidney Poitier), atsidūrusį mažame miestelyje Misisipėje, kuriame vyrauja rasistinės nuotaikos, ir tiriantį čia įvykdytą nusikaltimą. Rodas Steigeris filme vaidino baltąjį rasistinį mažo miestelio šerifą. Vėliau buvo sukurti 2 šios juostos tęsiniai „Jie vadina mane ponu Tibsu!“ir „Organizacija“. Filme skambanti frazė „Jie vadina mane ponu Tibsu!“ Amerikos filmų instituto buvo išrinkta tarp 100 geriausių frazių, skambančių kino filmuose.

Romantinė komedija „Pamišę“, kurią Cher, kaip geriausia aktorė pelnė „Oskarą“, Šiaurės Amerikoje uždirbo daugiau kaip 80 mln. JAV dolerių ir tapo 5 daugiausia uždirbusiu metų filmu. Iš viso jis buvo nominuotas šešiems „Oskarams“ ir laimėjo tris, – už geriausią scenarijų, geriausią aktorę ir geriausią antro plano aktorę.

Kiti šio režisieriaus filmai –trileris „Thomo Crown reikalas“ („Thom Crown Affair“), rasinė drama „Kareivio istorija“ („A Soldier’s Story“) bei „Uraganas“(„The Hurricane“). Pastaruosiuose vaidmenis sukūrė Denzelis Washingtonas.

Dar vienas projektas su D. Vašingtonu taip ir nepasiekė gamybos. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje N. Jewisonas turėjo režisuoti Malcolmo X biografiją, bet atsisakė, kai Spike'as Lee ir kiti protestavo, kad baltaodis režisierius imasi kurti tokį filmą. S. Lee pats baigė jį režisuoti.

Tolesni šio režisieriaus filmai patyrė nesėkmę. Tai buvo „F.I.S.T.“ su Sylvesteriu Stallone, „...Ir teisingumas visiems“ („...And Justice for All“) su Al Pacino bei „Šalyje“ („In Country“), kuriame Bruce'as Willisas vaidino Vietnamo karo veteraną. Tas pats nutiko ir su naujausiu N. Jewisono kūriniu, 2003 m. sukurtu trileriu „Pareiškimas“ („The Statement“), kuriame pagrindinius vaidmenis atliko Michaelas Caine'as ir Tilda Swinton.

Žydų kilmės N. Jewisonas ir jo žmona Margaret Ann Dixon (pravarde Dixie) susilaukė trijų vaikų, – sūnų Kevino ir Michaelo bei dukters Jennifer Ann, kuri tapo aktore ir pasirodė N. Jewisono filmuose „Dievo Agnesė“ („Agnes of God“) ir „Geriausi draugai“ („Best Friends“) . Jewisonai buvo vedę 51 metus, iki Dixie mirties. Vėliau režisierius vedė Lynne St. David.

Baigęs savo profesinę karjerą N. Jewisonas liko gyventi savo gimtojoje šalyje Kanadoje. Režisierius įsikūrė 200 akrų ūkyje netoli Toronto, kur augino arklius ir galvijus bei gamino klevų sirupą. 1988 m. jis įkūrė Kanados kino centrą ir ilgus metus rengė barbekiu Toronto kino festivalyje.