Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2024 BALANDŽIO 2 D. | BNS
Maryse Conde
1937 VASARIO 11 D. - 2024 BALANDŽIO 1 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Maryse Conde (90), prancūzų romanistė, kritikė ir dramaturgė.

Būdama 90-ies mirė balandžio 2 d. Gvadelupoje gimusi prancūzakalbė rašytoja Maryse Conde, parašiusi dešimtis romanų, pjesių ir esė apie vergovę, kolonializmą ir Afrikos diktatūras, naujienų agentūrai AFP antradienį pranešė jos vyras.

M. Conde mirė miegodama pirmadienio vakarą ligoninėje pietryčių Prancūzijos Apto mieste, nurodė jos vyras Richard'as Philcoxas.

Ji buvo žinoma kaip viena ryškiausių afrikiečių palikuonių, atgabentų į Karibų jūros regioną kaip vergai, kovų ir pergalių metraštininkių.

M. Conde pavardė ne kartą skambėjo kalbant apie galimus Nobelio literatūros premijos laureatus, o 2018 m. rašytoja pelnė alternatyvią Švedijos naujosios akademijos premiją.

Ji gimė 1934 m. vasario 11 d. Prancūzijos užjūrio teritorijos Gvadelupos Puant a Pitro mieste.

1975 m. ji baigė karibų literatūros studijas Sorbonos universitete. Prancūzijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų universitetuose dėstė Vakarų Indijos literatūrą.

Per savo karjerą ji nagrinėjo rasizmo, seksizmo ir daugialypės juodaodžių tapatybės klausimus, buvo kovos su korupcija naujai nepriklausomybę įgavusiose Afrikos valstybėse pradininkė.

Pirmoji jos knyga „Heremakhonon“, kuri Vakarų Afrikos mandinkų kalba reiškia „Laimės laukimas“, 1976 m. sulaukė nemažai kritikos.

2018-aisiais Švedijos naujoji akademija nurodė, kad M. Conde „kolonializmo ir postkolonijinio chaoso padarinius aprašo tikslia ir sukrečiančia kalba“.

„Labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi šiuo apdovanojimu“, – tąkart sakė ji.

Atsiimdama apdovanojimą, ji apgailestavo, kad Gvadelupa minima tik tada, kai joje kyla uraganai ar žemės drebėjimai.

Neurodegeneracine liga sirgusi M. Conde su vyru gyveno Gordeso kaime pietryčių Prancūzijoje. Ten jiedu su vyru persikėlė 9-ame dešimtmetyje.

Ten ji vienam iš draugų padiktavo savo paskutinę knygą „L'Evangile du nouveau monde“, kurioje išdėstė savo Naujojo Testamento perrašą.

Į lietuvių kalbą išverstas M.Conde romanas „Belaukiant, kol pakils vanduo“, kurį išvertė A.Melkūnaitė, o išleido „Alma littera“.

::alfa:: Mirė ir Lietuvoje žinoma rašytoja Maryse Conde