Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2022 BALANDŽIO 22 D. | Nekrologas.lt
Lionginas Abarius
1929 RUGPJŪČIO 8 D. - 2022 BALANDŽIO 22 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Lionginas Abarius (92 metų) kompozitorius, respublikinių ir pasaulio lietuvių dainų švenčių vyriausias dirigentas

2022 m. balandžio 22 d. mirė lietuvių choro dirigentas, pedagogas, kompozitorius, „gyvu paveldu“ muzikų aplinkoje vadintas Lionginas Abarius. Viena reikšmingiausių chorinio gyvenimo asmenybių buvo 92-eji.

Choro pasaulyje buvo nekvestionuojama, kad per Dainų šventes pačią sakraliausią lietuvių giesmę – Maironio „Lietuva brangi“ – ir kitus garbingiausius kūrinius turi diriguoti L. Abarius.

Muzikas gimė 1929 m. rugpjūčio 8 d. Maniuliškėse, Zarasų apskrityje. Pirmasis jo muzikos mokytojas buvo Antazavės parapijos vargonininkas Juozas Dugnas. 1944–1945 m. pamaldų metu L .Abarius jau pavaduodavo savo mokytoją, o 1946–1948 m. savarankiškai vargonavo Avilių parapijos bažnyčiose. Baigęs Antazavės progimnaziją, 1948–1953 m. jis pradėjo studijas Vilniaus J.Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje, kur mokėsi solinio dainavimo bei choro dirigavimo.

1958 m. jis baigė choro dirigavimo studijas tuometinėje Lietuvos valstybinėje konservatorijoje. Studentavimo laikotarpiu vadovavo Pavilnio kultūros namų chorui, buvo Vilniaus medicinos darbuotojų dainų ir šokių ansamblio chormeisteris. 1956-1962 m. Vilniaus J.Tallat-Kelpšos muzikos technikume dirbo choro dirigavimo dėstytoju ir moksleivių choro studijos vadovu. Vėliau choro dirigavimą dėstė ir Lietuvos valstybinėje konservatorijoje.

L.Abarius savo laiku vadovavo Respublikinio muzikos mokytojų mišriajam chorui, Lietuvos valstybinio radijo ir televizijos mišriajam chorui. Su pastaruoju kolektyvu surengė per 700 koncertų Lietuvos miestuose ir miesteliuose bei svetur.

1981 m. L. Abarius pradėjo darbuotis Lietuvos valstybinėje konservatorijoje, kur sukaupė didžiulę pedagoginę patirtį, tapo profesoriumi ir septynerius metu vadovavo choro dirigavimo katedrai. Jo iniciatyva buvo surengtas pirmasis jaunųjų dirigentų konkursas, kuris gyvuoja iki šiol.

Nuo 1965 m. L. Abarius buvo visų respublikinių dainų švenčių ir chorų sąskrydžių vyriausias dirigentas, 1990 m. Lietuvos tautinės dainų šventės, 1994 m. ir 1998 m. II Pasaulio lietuvių dainų švenčių Kaune ir Vilniuje dirigentas.

Už savo kūrybinę bei pedagoginę veiklą 1995 m. L. Abarius apdovanotas Gedimino 3 laipsnio ordinu, 2014 m. pagerbtas Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“, 2016 m. jam įteikta Vyriausybės kultūros ir meno premija.