Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2019 SAUSIO 23 D. | Nekrologas.lt
Jonas Mekas
1922 GRUODŽIO 24 D. - 2019 SAUSIO 23 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Jonas Mekas (97 metų) viena ryškiausių avangardinio filmo asmenybių, vizualiųjų menų muziejaus įkūrėjas

2019 m. sausio 23 d. Niujorke mirė viena ryškiausių avangardinio filmo asmenybių Jonas Mekas.

J. Mekas gimė 1922 m. gruodžio 24 d. Semeniškiuose (Biržų apskr.). 1943 m. baigė Biržų gimnaziją. 1944 m. traukėsi į Vakarus. Elmshorne, Vokietijoje, pateko į karo belaisvių lagerį dirbti priverstinius darbus. 1945 m. apsistojo Visbadeno DP stovykloje, 1947 m. perkeltas į Kaselio DP stovyklą.

1946–1948 m. Mainco universitete studijavo filosofiją ir romanistiką. 1941–1942 m. redagavo laikraštį „Naujosios Biržų žinios“, 1943–1944 m. – „Panevėžio apygardos balsą“. 1944 m. su broliu Adolfu suimti nacių ir 8 mėnesiams įkalinti priverstinių darbų stovykloje Elmshorne Vokietijoje.

1946–1948 m. – žurnalo „Žvilgsniai“ redaktorius.

1949 m. pabaigoje su broliu emigravo į JAV, apsistojo Niujorke, Bruklino rajone. Praėjus dviem savaitėms po atvykimo pasiskolino pinigų, įsigijo 16 mm filmavimo kamerą ir pradėjo fiksuoti savo gyvenimo momentus. Gyvendamas Niujorko centre susidomėjo kaimynystės kino teatruose rodomais avangardiniais filmais ir 1956 m. pradėjo kurti savo filmus.

J. Mekas – viena iš Amerikos avangardinio filmo asmenybių. Jis dirbo įvairiuose su filmo kuravimu susijusiuose darbuose. Nuo 1954 m. leido ir redagavo anglišką dvimėnesį kino žurnalą „Film Culture“, 1955–1957 m. redagavo mėnesinį filmų meno laikraštį „Intro Bulletin“. Nuo 1958 m. redagavo žurnalo „The Village Voice“ skyrių „Movie Journal“.

1962 m. su broliu įkūrė „The Film Makers’ Cooperative“, o 1964 m. – „The Filmmakers’ Cinematheque“, kuris ilgainiui išaugo įkuris palaipsniui išaugo į „Anthology Film Archives“ – vieną didžiausių pasaulyje amerikiečių avangardinio filmo archyvų. vieną didžiausių pasaulyje amerikiečių avangardinio filmo archyvų.

J. Mekas artimai bendravo ir dirbo su tokiais menininkais kaip Jurgis Mačiūnas, Andy Warholas, Nico, Allenas Ginsbergas, Yoko Ono, Johnas Lennonas ir Salvadoras Dali. Garsių menininkų "Fluxus" kolekcijas pristato Vilniuje įsteigtas vizualiųjų menų centras.