Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2024 BALANDŽIO 28 D. | Nekrologas.lt
Jonas Čergelis
1957 - 2024 BALANDŽIO 27 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Jonas Čergelis (66), Panevėžio metraštininkas, kino režisierius ir operatorius

Balandžio 27 d. eidamas 67-uosius metus mirė kino režisierius, operatorius, Lietuvos kino mėgėjų sąjungos narys Jonas Čergelis. Didžioji jo kūrybos dalis buvo susijusi su Panevėžiu, kuriame jis ir gyveno.

Neatsitiktinai Panevėžio kultūros bendruomenėje J. Čergelis buvo vadinamas „baltuoju metraštininku, savo filmuose atspindinčiu svarbiausius miesto ir šalies įvykius“.

Savo kūrybos kelią J. Čergelis pradėjo dar mokydamasis mokykloje, o pirmieji jo darbai buvo humoristinio atspalvio filmukai. Pirmąjį savo mėgėjišką darbą jis sukūrė 1970-aisiais. Vėliau jis ėmėsi eksperimentinio ir dokumentinio kino – 1974–1981 m. kūrė kartu su eksperimentinio kino režisieriumi, ryškia alternatyviosios kultūros asmenybe Artūru Barysu-Baru.

J. Čergelis nufilmavo tokius A. Baryso-Baro filmus kaip „Balsuoju už meilę“, „Sniegas“, „Jos meilė“, „Žalias laukas“, „Jo ieško“, „Geriau už rojų, blogau už pragarą“, „Prasmė“ ir kt.

1978 m. sukurtame filme „B ir Č“ J. Čergelis drauge su A. Barysu atliko pagrindinį vaidmenį.

J. Čergelis taip pat bendradarbiavo su režisieriais Raimundu Banioniu, Rimantu Teresu, Albinu Kėleriu, Valerijumi Jevsejevu.

1978–1991 m. J. Čergelis buvo „Ekrano“ mėgėjiškos kino studijos vadovas-režisierius. 1986 m. J. Čergelio sukurtas trumpametražis filmas „Audra“ apdovanotas Lietuvos kinematografininkų sąjungos ir laimėjo II vietą Čekoslovakijoje vykusiame „Vienos minutės festivalyje“.

Jo kūrybinėje biografijoje svarią vietą užima filmai apie aktorių Donatą Banionį (kartu su režisieriumi R.Teresu), režisierių Juozą Miltinį – filmas „Bonjour, Monsieur“.

J. Čergelis taip pat sukūrė keliolika žymių panevėžiečių kino portretų, 20-ies serijų dokumentinį filmą apie Panevėžį.

Atgimimo laikotarpiu J. Čergelis filmavo Baltijos kelią, Sąjūdžio renginius, mitingus, Sausio 13-osios įvykius – iš to laiko sukaupė didžiulį dokumentikos archyvą. Taip pat rinko retus kino mėgėjų darbus.

Vėliau nuosekliai filmavo Juozo Miltinio dramos teatrą, jo aktorius, spektaklius. Nuo 2006 m. dirbo teatro vaizdo operatoriumi.

::alfa::Mirė Panevėžio metraštininkas, kino režisierius Jonas Čergelis