Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2022 RUGSĖJO 12 D. | Nekrologas.lt
Gražina Marija Mareckaitė
1939 BALANDŽIO 25 D. - 2022 RUGSĖJO 11 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Gražina Marija Mareckaitė (83 metų) teatrologė, dramaturgė, teatro istorikė

Eidama 84-uosius metus 2022 m. rugsėjo 11 d. mirė teatrologė, dramaturgė, teatro istorikė, knygų ir straipsnių apie Vilnių autorė Gražina Marija Mareckaitė. Apie netektį socialiniuose tinkluose pranešė jos buvę kolegos.

Lietuvių teatrologė, dramaturgė, knygų ir straipsnių apie Vilnių autorė G. M. Mareckaitė gimė 1939 m. balandžio 25 d., Vilniuje.

1961 m. baigė lietuvių filologijos studijas Vilniaus universitete. 1961-1965 m. dirbo savaitraščio „Literatūra ir menas“ redakcijoje, 1998-1999 m. buvo žurnalo „Teatras“ redaktorė.

G. Mareckaitė paskelbė teatro istorijos, teorijos ir kritikos, literatūros kritikos, publicistikos straipsnių lietuvių ir užsienio spaudoje. Parašė ir inscenizavo daugiau kaip 10 pjesių dramos ir lėlių teatrams (knygos „Sutemų sakmės“ (1982), „Berniukas su balandžiu“ (1987), „Eglės namai“ (1987), „Cecilijos kelionė“ (1992), „Raganos“ (1992)).

G. Mareckaitės atsiminimų knygoje „Šiapus ir anapus Vilniaus vartų“ (2009) išspausdinti autentiški autorės pasakojimai, iš tėvų girdėtos ar pačios patirtos istorijos apie šeimos, kaimynų, bendraamžių – žinomų ir nežinomų žmonių – gyvenimą prieškario ir pokario Vilniuje, Rasų ir Pavilnio apylinkėse.

Leidinys iliustruotas G. Mareckaitės šeimos, garsių Vilniaus fotografų Jano Bułhako, Tyburcy´io Chodźkos, Ipolito Cieškos, Józefo Czechowicziaus, brolių Čyžų, Stanisławo Filiberto Fleury, Jerzy´io Hoppeno, Abdono Korzono, Raimondo Paknio, Sofijos Urbonavičiūtės-Subačiuvienės darytomis nuotraukomis. Pagal šią knygą 2015 m. Marijos ir Jurgio Šlapelių namuose-muziejuje vyko arbatvakaris „Senojo Vilniaus ikonos“. 2016 m. už knygą „Šiapus ir anapus Vilniaus vartų“ G. Mareckaitė apdovanota Vilniaus klubo premija.

G. Mareckaitė – trečiosios vilniečių kartos atstovė, žymaus Vilniaus krašto sporto organizatoriaus, mokytojo, skautų vadovo Prano Žižmaro dukterėčia. Augo Rasų apylinkėse, gyveno Balstogės ir Mielagėnų gatvių sankirtoje, žaidė Rasų kapinėse, Pavilnio kalvose.

„Romantiškas Rasų priemiestis man reiškia visą vaikystę. Čia viskas išvaikščiota, išbėgiota, už geležinkelio driekėsi begaliniai žaidimų plotai, įskaitant ir Rasų kapines. Aš augau pokario negandose, tarp griuvėsių ir degėsių, tarp ašarų ir netekčių, tarp surūdijusių skardų ir atpleišėjusios faneros, tarp medaliais žvangančių atvykėlių. <...> Tačiau augau ir geltonų jurginėlių atvašynuose, laiminga ir saugi tarp tėčio, mamos tetų, bobulės, pusseserių, kiemo draugų, triušio, katino ir šuns“, – rašė G. Mareckaitė minėtoje atsiminimų knygoje.

Pastaruoju metu teatrologė gyveno Naujamiestyje, Jono Basanavičiaus gatvėje: „Mano kelias iš namų į miestą prasideda nuo Jono Basanavičiaus gatvės viršaus. Iš čia atsiveria kasdien kitoks, kaskart gražesnis vaizdas. Saulėje, lietuje, žaibuose, snieguose, mėnesienoje, žydrame, pilkame, rausvame, purpuriniame, mėlyname, juodame fone. <...> Priklausomai nuo metų ir paros laiko, nuo oro, apšvietimo, planetų išsidėstymo gatvės perspektyvoje stiebiasi ir dunkso Vilniaus bokštai. Tie bokštai – mano stabilumo garantas, tartum seni pažįstami ar giminės, amžinai gyvi seneliai ir proseneliai. Juos matydama tvirčiau jaučiu žemę po kojomis: štai jie, visi savo vietoje, kad ir kas atsitiktų – jie čia“.

Apie G. Mareckaitę režisierius Vytautas Damaševičius sukūrė dokumentinį filmą (2017, filmų portretų ciklas „Vilniečiai“).

2021 m. Vilniuje išleista knyga „Gražina Marija Mareckaitė: bibliografijos rodyklė“(leidinį sudarė Sigita Dagienė). Bibliografijos rodyklė apima laikotarpį nuo pirmosios recenzijos 1960 m. iki 2021 metų. Rodyklėje – 674 įrašai.