Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2024 BIRŽELIO 14 D. | Nekrologas.lt
Fumihiko Maki
1928 RUGSĖJO 6 D. - 2024 BIRŽELIO 6 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Fumihiko Maki (95), pasaulinio lygio japonų architektas.

Birželio 6 d. mirė japonų architektas Fumihiko Maki, pelnęs prestižinį Pritzkerio prizą už projektus, kurie buvo giriami kaip sumaniai ir meistriškai suliejantys Rytus su Vakarais. Jam buvo 95 metai.

F. Maki, Harvarde dėstęs architektūrą ir urbanistinį dizainą, mirė birželio 6 d., trečiadienį pranešė jo biuras „Maki & Associates“. Japonijos žiniasklaidos pranešimuose mirties priežastis buvo siejama su senatve.

Nacionalinis šiuolaikinio meno muziejus Kiote laikomas vienu iš jo klasikinių dizainų su plaukiojančiomis stiklo, metalo ir betono formomis. Jo pilka išorė iš pirmo žvilgsnio atrodo paprasta, tačiau ant grubaus ir poliruoto marmuro išryškina atspindėtos šviesos raštus.

JAV F. Maki projektai apėmė Yerba Buena menų centrą San Fransiske ir 4 Pasaulio prekybos centrą Niujorke. Jis taip pat suprojektavo „Makuhari Messe“ parodų salę Čiboje, Japonijoje, ir „Hillside Terrace“ kompleksą Tokijuje.

Devintajame dešimtmetyje F. Maki taip pat suprojektavo Tokijo spiralinį pastatą.

2013 m. F. Maki reiškė nepasitenkinimą tuo metu planuotu erdvėlaivį primenančiu 2020 m. Tokijo olimpinių žaidynių stadiono dizainu, pripažindamas jį per brangiu ir prieštaraujančiu aplinkai. Jį palaikė daugelis kitų architektų, pasisakančių prieš Didžiosios Britanijos ir Irako architektės Zahos Hadid pasiūlytą projekto dydį.

„Problemos, kurias matau dėl planuojamo stadiono, yra susijusios su masto problema“, – sakė jis.

Vėliau buvo atsisakyta numatyto dizaino, pasirinkta kuklesnė išvaizda, naudojant medieną ir taip sukuriant natūralią japonišką išvaizdą.

1928 m. Tokijuje gimęs F. Maki įgijo išsilavinimą Tokijo universitete, Kranbruko meno akademijoje Mičigane ir Harvardo universiteto dizaino mokykloje. Prieš atidarydamas savo dizaino įmonę 1965 m. Tokijuje, jis dirbo įvairiuose biuruose, įskaitant „Skidmore Owings and Merrill“, SOM, įsikūrusius Čikagoje, ir „Sert, Jackson & Associates“ Kembridže, taip pat Vašingtono universiteto miestelio planavimo biure Sent Luise.

Atsidavęs pedagogas F. Maki ne tik dėstė Vašingtono, Harvardo ir Tokijo universitetuose, bet ir skaitė paskaitas visame pasaulyje. Jo esė 2008 m. buvo paskelbta MIT Press rinkinyje „Nurturing Dreams“. Jame jis tyrinėjo japonišką erdvės pojūtį „oku“, kurį F. Maki apibūdino kaip „didelio tankio erdvės šerdį, suskirstytą į kelis sluoksnius kaip svogūnas“.

Remiantis šia teorija, „oku“ naudojimas leido japonams suteikti gylio jausmą net ir ankštoje vietoje.

„Formuojantis miesto erdvei savaime veikia tam tikros stabilios sąvokos, kurias kolektyvinė bendruomenės pasąmonė atsijojo ir įsiminė, – rašė F. Maki. – Japonijai būdinga erdvinė koncepcija „oku“ yra geras pavyzdys, ir manau, kad tokio erdvės suvokimo būdo supratimas yra svarbus formuluojant idėjas, kokie turėtų būti ateities miestai.“

::alfa:: Mirė Japonijos pasididžiavimas – išskirtinio braižo ir pasaulinio lygio architektas