Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2024 GEGUŽĖS 21 D. | Nekrologas.lt
Clarence'as „Bud“ Andersonas
2024 LIEPOS 17 D. - 2024 GEGUŽĖS 17 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Clarence'as „Bud“ Andersonas (102), vienas garsiausių pilotų Jungtinių Valstijų oro pajėgų istorijoje.

Gegužės 17 d., sulaukęs 102 metų, mirė garsus JAV oro pajėgų pilotas, paskutinis išgyvenęs trigubas Antrojo pasaulinio karo asas ir daugiausiai taškų surinkęs „P-51 Mustang“ pilotas savo eskadrilėje Clarence'as „Bud“ Andersonas.

Jis buvo amerikiečių naikintuvo pilotas, kurio skraidymo įgūdžiai padarė jį vienu garsiausių pilotų Jungtinių Valstijų oro pajėgų istorijoje.

Asas (pranc. as 'tūzas'; pirmasis savo srityje) – oro mūšių meistras, paprastai numušęs 5 ar daugiau priešo lėktuvų. Pirmojo pasaulinio karo metais asais tapdavo lakūnai, numušę 5 priešo lėktuvus. Vėliau, Antrojo pasaulinio karo metais, asais ėmė vadinti numušusius 10 lėktuvų ir daugiau, nes 5 numušdavo gana daug pilotų.

Gimęs Oklande, Kalifornijoje, C. Andersonas pradėjo karinę tarnybą 1942 m., praėjus vos mėnesiui po atakos Perl Harbore.

Kitąmet jis buvo dislokuotas Europoje kaip 363-iosios naikintuvų eskadrilės, 357-osios naikintuvų grupės pilotas. Skrisdamas garsiuoju „P-51 Mustang“, jis greitai įsitvirtino kaip pilotas asas, t. y. žmogus, numušęs mažiausiai penkis priešo lėktuvus. Per savo kovinę karjerą C. Andersonas atliko 116 kovinių misijų ir pelnė „trigubo aso“ statusą, numušdamas daugiau nei 16 priešo lėktuvų.

C. Andersonas gavo majoro laipsnį būdamas vos 22 metų. Po Antrojo pasaulinio karo jis dirbo pilotu bandytoju, taip pat užėmė eskadrilės vado pareigas Vietnamo kare.

Iš viso C. Andersonas skrido daugiau nei 7000 valandų ir per savo karjerą pelnė išskirtinį skraidymo kryžių, Nacionalinės gynybos tarnybos medalį, oro medalį, bronzos žvaigždę ir daugybę kitų apdovanojimų.

Iš aktyvios tarnybos jis pasitraukė 1972 m. turėdamas pulkininko laipsnį. Baigęs karinę karjerą, jis dirbo korporacijoje „McDonnell Douglas Aircraft Company“.

Savo atsiminimuose „Skristi ir kovoti: trigubo aso memuarai“ C. Andersonas išsamiai papasakojo apie savo patirtį ir indėlį į aviacijos istoriją.

Pilotas yra įtrauktas į Nacionalinės aviacijos ir Tarptautinį oro ir kosmoso šlovės muziejų, San Diego oro ir kosmoso muziejų, taip pat buvo įamžintas Auburno municipaliniame oro uoste stovinčioje bronzinėje statuloje.

2022 m. jis buvo paaukštintas iki brigados generolo.

::alfa:: Amerika gedi vieno garsiausių pilotų, 102 metų sulaukusio „trigubo aso“