Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2024 GEGUŽĖS 9 D. | Nekrologas.lt
Bernard'as Pivot
1935 GEGUŽĖS 5 D. - 2024 GEGUŽĖS 6 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Bernard'as Pivot (89), legendinis Prancūzijos televizijos laidų vedėjas.

Gegužės 6 d. Neuilly-sur-Seine, netoli Paryžiaus, mirė legendinis prancūzų televizijos laidų vedėjas, rašytojas ir buvęs Goncourt premijos žiuri pirmininkas Bernard'as Pivot. Prieš dieną jam buvo sukakę 89 metai. Apie B. Pivot mirtį pranešė jo dukra Cecile Pivot.

1975–1990 m. jis buvo garsios prancūzų literatūros programos „Apostrofai“, kurią žiūrėjo milijonai televizijos žiūrovų, vedėjas. B. Pivot laidos svečiai buvo Aleksandras Solženicynas ir Vladimiras Nabokovas, Marguerite Duras ir Charlesas Bukowskis, Claude'as Lévi-Straussas ir Pierre'as Bourdieu, François Mitterrandas ir Muhammadas Ali, Georgesas Brassensas ir Serge'as Gainsbourgas.

B. Pivot gimė 1935 m. gegužės 5 d. Lione, bakalėjos parduotuvių savininkų šeimoje. Antrojo pasaulinio karo metais jo tėvas buvo paimtas į nelaisvę Vokietijoje, o motina su vaikais išvyko į šeimos namus Quencier-en-Beaujolais mieste netoli Liono, kur Bernard“as lankė mokyklą.

„Tuomet turėjau tik seną „Petit Larousse“ [žodyną] ir La Fontaine pasakėčių leidimą. Tai buvo pirmosios knygos, kurias perskaičiau. Man patikusius ir įdomius žodžius surašiau į sąsiuvinį“, – 2017 m. duotame interviu sakė žurnalistas.

1957 m. baigęs CFJ žurnalistikos mokyklą Paryžiuje, B. Pivot dirbo laikraštyje „Le Figaro“ ir radijo stotyje „Europe 1“. 1975 m. žurnalistas tapo literatūrinės televizijos programos „Apostrofai“ vedėju TV kanale „Antennes 2“.

Pirmoji „Apostrofų“ laida buvo parodyta 1975 m. sausio 10 d. Devintojo dešimtmečio viduryje programą kas savaitę žiūrėdavo 2,5–6 milijonai televizijos žiūrovų.

„Šią precedento neturinčią sėkmę tikrai galima sieti su formule, kuri atgaivina didžiulę literatūros salonų tradiciją; svečių pasirinkimas, palankus netikėtiems susitikimams, karštoms diskusijoms ir muštynėms. Ir, visų pirma, tai yra nenuilstančio darbuotojo asmenybės nuopelnas, mokant derinti rimtumą su geranoriškumu, paprastumą su išdykusiu atvirumu, aroganciją su nuoširdžiu noru suprasti“, – rašo „Le Monde“.

„Epochoje, kai kultūra demokratizavosi nepaprastai greitai, B. Pivot siekė įveikti atotrūkį tarp masinės ir elitinės auditorijos. (...) 1983 m. Ipsos apklausa parodė, kad trečdalis knygų Prancūzijoje buvo nupirkta dėl „Apostrofų“, – teigia leidinys.

1975 m. balandžio 11 d. „Apostrofų“ svečiu tapo 1974 m. iš Sovietų Sąjungos išvarytas Aleksandras Solženicynas. B. Pivot buvo pirmasis Vakarų žurnalistas, kuriam pavyko į studiją pasikviesti „Gulago archipelago“ autorių.

Pasak B. Pivot, sovietų valdžia per televizijos kanalo „Antena 2“ vadovą Marcelį Julianą bandė atšaukti programą. Po šios transliacijos B. Pivot A. Solženicyną filmavo du kartus: jo namuose JAV 1983 m. ir 1998 m. Maskvoje savo programai „Kultūros sultinys“ („Bouillon de Culture“).

1975 m. gegužės 30 d. „Apostrofų“ studijoje pasirodė Vladimiras Nabokovas. B. Pivot su V. Nabokovu susipažino Šveicarijoje prieš pat įrašą ir sugebėjo įtikinti rašytoją atvykti į jo studiją – nors visi žurnalistą įspėjo, kad „Lolitos“ autorius nebeduoda interviu.

V. Nabokovas sutiko, bet su viena slapta sąlyga: dėl visų klausimų reikia susitarti iš anksto, raštu, o visus atsakymus parašys pats ir skaitys gyvai. B. Pivot sutiko. Ant stalo tarp išdėliotų knygų buvo paslėptos kortelės su atsakymais, o V. Nabokovas apsimetė eteryje galvojantis, kaip atsakyti.

„Truputį arbatos, pone Nabokovai?“ – kalbėdamas transliacijos metu B. Pivot svečiui pilstė arbatinuke paslėptą viskį.

B. Pivot taip pat buvo žinomas kaip prancūziškų vynų žinovas ir mėgėjas. Beaujolais vynuogynų savininkas pats gamino vyną, o 2006 m. parašė „Vyno meilės žodyną“. 2009 m. B. Pivot kartu su savo draugu gastronomijos žurnalistu Perico Legasse įkūrė „Božolė gynybos komitetą“, skirtą apsaugoti šį „prancūzų tapatybės simbolį“.

„Visą jaunystę praleidau Božolė mieste. Vynuogynuose atlikau visus darbus, išskyrus genėjimą. Ariau žemę, sulfatavau, nuėmiau derlių, pyliau vyną“, – yra pasakojęs žurnalistas.

Iki 2023 m. B. Pivot aktyviai tvarkė paskyrą „X“ (anksčiau „Twitter“), kurioje turėjo apie milijoną sekėjų. Ribotas simbolių skaičius žinutėse paskatino žurnalistą domėtis šiuo socialiniu tinklu, kuriame jis galėjo praktikuoti sakinių trumpumą ir sugalvoti naujų aforizmų.

2016 m. B. Pivot ironiškai tviteryje paskelbė apie savo mirtį: „Radijo stočių įprotis skambinti man, kai miršta rašytojas, yra taip įsišaknijęs, kad mano mirties dieną jos vis tiek man skambins.“

::alfa:: Mirė legendinis Prancūzijos žurnalistas, kurio laidose viešėjo ir A. Solženicynas, ir V. Nabokovas