Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2024 BALANDŽIO 5 D. | Nekrologas.lt
Amnonas Weinsteinas
1939 LIEPOS 21 D. - 2024 KOVO 4 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Amnonas Weinsteinas (83), Holokausto aukoms priklausiusių smuikų restauratorius.

Eidamas 84-uosius metus kovo 4 d. Tel Avive mirė Amnonas Weinsteinas, projekto „Vilties smuikai“, kurio esmė – Holokausto aukoms priklausiusių instrumentų rekonstrukcija, įkūrėjas. Apie tai pranešė portalas „Meduza“.

A. Weinsteinas gimė 1939 m. Tel Avive iš Vilniaus emigravusio smuikininko Moshe Weinsteino šeimoje. Instrumentų atkūrimo amato Amnonas išmoko vaikystėje iš savo tėvo. Paskui trejus metus praleido Italijoje, kur mokėsi pas geriausius to meto meistrus, o po to – Paryžiuje.

A. Weinsteino tėvas pradėjo kolekcionuoti smuikus. Po Antrojo pasaulinio karo pas jį ėjo muzikantai, kurie, sužinoję apie masines žydų žudynes koncentracijos stovyklose, atsisakė groti vokiškais instrumentais. Vieni sulaužė ir sudegino smuikus, kiti atidavė juos M. Weinsteinui, sakydami, kad išmes, jei jis jų nepaims.

Dešimtajame dešimtmetyje A. Weinsteinas Vokietijoje skaitė paskaitą apie smuikus Holokausto metu. Po to, kalbėdamas per radiją, paprašė klausytojų atnešti jam instrumentus.

Antrojo pasaulinio karo metais daugelis į getą išvežtų žydų išsinešė su savimi smuikus. Kai kur smuikininkai buvo priversti groti vokiečių karininkų iškilmėse, smuklėse, taip pat per egzekucijas lageryje. A. Weinsteino teigimu, naciai naudojo smuikininkus ir kaliniams apgauti. „Kai stovykloje kas nors groja smuiku, sunku įsivaizduoti, kad šalia yra dujų kamera“, – 2011 m. CNN sakė jis. Kartais, pasak jo, smuiko garsai buvo paskutinis dalykas, kurį žmonės girdėjo prieš mirtį.

A. Weinsteinas restauravo smuikus, kad jais būtų galima groti simfoniniame koncerte, skirtame Izraelio valstybės 60-mečiui. Pirmasis koncertas pavadinimu „Vilties smuikai“ įvyko 2008 m. rugsėjo 24 d. Grojo 16 smuikininkų, o orkestrui dirigavo izraeliečių dirigentas Shlomo Mintz.

Vėliau restauruoti smuikai skambėjo koncertuose visame pasaulyje – Jeruzalėje, Stambule, Berlyne, Londone, Paryžiuje, Romoje, Čikagoje. Vienas didžiausių koncertų 2015 m. įvyko Vokietijoje. Jis buvo skirtas 70-osioms Aušvico koncentracijos stovyklos išvadavimo metinėms. A. Weinsteino smuikais griežė Berlyno filharmonijos orkestras.

„Vilties smuikų“ kolekcijoje yra daugiau nei 60 instrumentų – smuikų, altų, violončelių. Kai kurių instrumentų nugarėlėje yra inkrustuota Dovydo žvaigždė. Prieš karą tokie instrumentai dažnai priklausė klezmeriams, grojantiems žydų vestuvėse ir laidotuvėse. Klezmerių tradicijos Holokausto metu buvo beveik visiškai prarastos.

Viename iš smuikų, duotų jam restauruoti, A. Weinsteinas rado pelenus. Jis teigė, kad tai yra mirusio koncentracijos stovyklos kalinio Aušvice palaikai. Instrumento viršus buvo apgadintas nuo grojimo lyjant ir sningant.

::alfa::Tel Avive mirė litvakas – garsus Holokausto aukoms priklausiusių smuikų restauratorius