Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2024 GEGUŽĖS 15 D. | ELTA
Alice Munro
1931 LIEPOS 10 D. - 2024 GEGUŽĖS 13 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Alice Munro (92), Nobelio literatūros ir Tarptautinės Bukerio premijos laureatė.

Sulaukusi 92 metų mirė Nobelio premijos laureatė Alice Munro, garsėjusi savo apsakymų meistriškumu, antradienį pranešė jos redaktorė.

A. Munro savo įtemptus, aštriai gyvenimiškus apsakymus kūrė Ontarijo provincijos kaime, kur užaugo, sutelkdama pastabų žvilgsnį į žmogiškąsias silpnybes.

2013 m. apdovanota Nobelio literatūros premija, o 2009 m. – Tarptautine Bukerio premija, pastaraisiais metais A. Munro sirgo demencija.

Jos redaktorė Deborah Treisman ir ilgametis draugas Davidas Stainesas agentūrai AFP patvirtino, kad A. Munro mirė pirmadienį vakare globos namuose Ontarijo provincijoje.

„Ji buvo didžiausia mūsų laikų apsakymų rašytoja. Ji buvo išskirtinė kaip rašytoja ir kaip žmogus“, – sakė D. Stainesas.

Kanados paveldo ministrė Pascale St-Onge platformoje „X“ A. Munro pavadino Kanados literatūros ikona, o ministras pirmininkas Justinas Trudeau sakė, kad „pasaulis neteko vienos geriausių istorijų pasakotojų“.

„Tikras literatūros genijus... jos apsakymai apie gyvenimą, draugystę ir žmogiškąjį ryšį paliko neišdildomą įspūdį skaitytojams“, – sakė jis.

„Tarsi magija“

A. Munro gimė 1931 m. liepos 10 d. Vinghame, Ontarijuje, ir užaugo kaime. Jos tėvas Robertas Ericas Laidlawas augino lapes ir naminius paukščius, o motina buvo mažo miestelio mokytoja.

Būdama 11 metų, A. Munro nusprendė, kad nori būti rašytoja, ir niekada neabejojo savo profesiniu pasirinkimu.

„Manau, kad galbūt man tai pavyko, nes neturėjau jokių kitų talentų“, – kartą viename interviu sakė ji.

„Aš iš tiesų nesu intelektualė, – sakė A. Munro. – Buvau nebloga namų šeimininkė, bet ne tokia jau ir gera. Niekada nebuvo kažko kito, kas būtų mane iš tikrųjų traukę, todėl niekas ir netrukdė taip, kaip gyvenimas trukdo daugeliui žmonių. Man tai visada atrodė tarsi magija.“

Pirmasis A. Munro apsakymas „Šešėlio matmenys“ („The Dimensions of a Shadow“) buvo išspausdintas 1950 m., kai ji studijavo Vakarų Ontarijo universitete.

A. Munro tris kartus buvo apdovanota Generalgubernatoriaus premija už grožinę literatūrą, pirmą kartą už 1968 m. išleistą apsakymų rinkinį „Laimingų šešėlių šokis“ („Dance of the Happy Shades“). Aukščiausią Kanados literatūrinį apdovanojimą taip pat pelnė knygos „Kuo tu save laikai“ („Who Do You Think You Are“, 1978) ir „Meilės prieaugis“ („The Progress of Love“, 1986).

Jos apsakymai dažnai buvo publikuojami prestižinių žurnalų, tokių kaip „The New Yorker“ ir „The Atlantic“, puslapiuose. Paskutinis jos kūrinių rinkinys „Brangus gyvenime“ („Dear Life“) pasirodė 2012 m.

Kritikai ją gyrė už tai, kad rašė apie moteris moterims, bet nedemonizavo vyrų.

Jos temos ir rašymo stilius, pavyzdžiui, tai, kad jos knygose aprašomi įvykiai remiasi pasakojimu, pelnė jai pravardę „mūsų Čechovas“, turint omenyje 19 amžiaus rusų dramaturgą Antoną Čechovą – šį terminą su meile sukūrė rusų kilmės amerikiečių apsakymų rašytoja Cynthia Ozick.

::alfa::Sulaukusi 92 metų mirė Nobelio premijos laureatė, kanadiečių rašytoja A. Munro