Čia Jūs galite atsiųsti savo parašytą nekrologą publikavimui portale Nekrologas.lt
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas norint išspręsti problemas, susijusias su Jūsų siunčiama informacija. Jo nenurodžius, negalėsime garantuoti Jūsų nekrologo publikavimo mūsų portale.
Pridėti iliustraciją (max 6)
Necenzūriniai, neapykantą kurstantys ir panašūs tekstai nebus publikuojami.
Privaloma nurodyti: velionio vardą, pavardę, gimimo datą (bent metus) ir pilną mirties datą.
SIŲSTI NEKROLOGĄ

IŠVALYTI ŠIĄ FORMĄ
Pasirinkite žvakutę (5 € / 12 mėn.)
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas
25 €
Jūsų e-pašto adresas bus naudojamas tik Jūsų identifikavimui tinklapyje Nekrologas.lt, jį privaloma nurodyti
Pridėti iliustraciją (neprivaloma)
0
Fotografija nepasirinkta
Supratau, kad įvedus necenzūrinį, neapykantą kurstantį tekstą, jis bus pašalintas iš tinklapio, o sumokėtas mokestis nebus grąžinamas


2022 SPALIO 24 D. | Nekrologas.lt
Adolfas Laimutis Telksnys
1930 LAPKRIČIO 24 D. - 2022 SPALIO 24 D.
UŽDEGTI ŽVAKUTĘ
PAREIKŠTI UŽUOJAUTĄ

Adolfas Laimutis Telksnys (91 metų), interneto Lietuvoje krikštatėvis, mokslo ir studijų kompiuterių tinklo „LitNet“ kūrėjas

Eidamas 92-uosius metus 2022 m. spalio 24 d. mirė profesorius Adolfas Laimutis Telksnys. Jis buvo žmogus, kurio dėka prieš 30 metų Lietuvoje buvo įvestas internetas.

A. L. Telksnys – profesorius, habilituotas daktaras, lietuviškų skaičiavimo mašinų kūrėjas, Interneto plėtros Lietuvoje pradininkas, KTU garbės daktaras, Lietuvos mokslų akademijos narys, Atpažinimo procesų skyriaus ir UNESCO katedros „Informatika humanitarams“ vadovas Matematikos ir informatikos institute, 1968, 1980 ir 2008 m. Lietuvos mokslo premijų laureatas.

Per visą gyvenimą A. L. Telksnys parašė daugiau nei 180 mokslinių straipsnių, sukūrė 6 išradimus. 2008 m. su kolegomis pelnė Lietuvos mokslo premiją už darbų ciklą „Informacinės technologijos lietuvių kalbai ir kultūrai (1995–2007 m.)“. Profesorius apdovanotas Gedimino ordino Karininko kryžiumi, Lietuvos mokslų akademijos atminimo medaliu, o 2021 m. jam įteiktas ordino Už nuopelnus Lietuvai Komandoro kryžius.

Inžinierius elektrotechnikas, informatikas, kibernetikas A. L. Telksnys didžiausio populiarumo netikėtai sulaukė 2017 m., kai jo studentai internete išplatino 1968 m. sausio mėn. laikraščio „Tiesa“ iškarpą su mokslininko straipsniu „Informeris vietoj laikrodžio“. Savo tekste tuometinis LSSR mokslų akademijos Fizikos ir matematikos instituto direktoriaus pavaduotojas taikliai nuspėjo 2017 metus su internetu, išmaniaisiais laikrodžiais ir telefonais, jutubu, elektroninėmis parduotuvėmis bei kitomis technologijomis, kurias ano meto Sovietų Sąjungos gyventojams turėjo būti sunkoka net įsivaizduoti.

Pavyzdžiui, štai ką mokslininkas rašė apie „automatinę biblioteką“, kurią šiandien vadiname „Google“ ar kitomis paieškos sistemomis: „Norėdamas sužinoti, kas pasaulyje parašyta tuo ar kitu mokslo ar technologijos klausimu, arba gauti kokių nors kitų duomenų, žmogus galės užklausti per individualų informerį automatinę biblioteką ir momentaliai gaus atsakymą žodžiu, raštu arba vaizdais.“

1930 m. lapkričio 24-ąją Runionyse (Utenos apskr.) gimęs A. L.Telksnys 1953 m. baigė Kauno politechnikos institutą. 1953–1957 m. dirbo Lietuvos projektavimo institute, 1959–1965 m. Specialaus konstravimo biuro prie Vilniaus skaičiavimo mašinų gamyklos vyriausiasis inžinierius, nuo 1965 m. dirbo Vilniaus universiteto Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų institute (iki 2018 m. veikė kitais pavadinimais).

1990–2010 m. Atpažinimo procesų skyriaus vadovas, 1967–1993 m. dar ir direktoriaus pavaduotojas, 1994 m. UNESCO katedros „Informatika humanitarams“ vadovas, nuo 1993 m. dėstė ir Vytauto Didžiojo universitete; profesorius (1977). Nuo 1991 m. Lietuvos mokslų akademijos elektronikos ir informatikos mokslų sekcijos pirmininkas. Lietuvos mokslo tarybos narys (1991–1998, 1999–2008).

Svarbiausi A. L. Telksnio moksliniai darbai buvo iš informatikos ir robotikos. 1968 m. kartu su kolegomis suprojektavo pirmąjį Europoje rašto ženklų skaitymo automatą „Rūta 701“. Taip pat yra pirmosios Lietuvoje elektroninės skaičiavimo mašinos kūrėjas.

Profesorius taip pat pateikė originalią nestacionarių atsitiktinių procesų atpažinimo teoriją ir konstruktyvius metodus. Lietuvos informacinių technologijų plačiajuosčio tinklo „Rain“, Lietuvos mokslo ir studijų kompiuterių tinklo „LitNet“ kūrėjas. Tyrė informacinių technologijų panaudojimo lietuvių kalbos ir kultūros reikmėms problemas, sprendė lietuvių kalba valdomų paslaugų kūrimo ir jų plėtros klausimus.